Podle statistických údajů, které vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, dosáhl celkový počet podnikatelů, kteří jsou zároveň držiteli živnostenského oprávnění, nejvyšší hodnoty za celé sledované období od roku 1992, tedy od chvíle, kdy v tehdejší ČSFR vstoupil v účinnost zákon o živnostenském podnikání.

V celkovém kontextu máme nejvíce podnikatelů v historii

K nárůstu došlo jednak v celkovém počtu podnikatelů, kteří svou činnost vykonávají jako fyzické osoby (pod svým jménem), tak i u podnikatelů, kteří jsou právnickými osobami (obchodní korporace). Fyzických osob (živnostníků) bylo celkem 2 003 040 osob. Právnických osob, které jsou také držiteli živnostenského oprávnění, bylo celkem 449 627 osob. Celkový počet podnikatelů, (držitelů živnostenského oprávnění), činil 2 452 667 osob. Jde zatím o nejvyšší celková čísla, kterých bylo v průběhu uplynulých 25 let dosaženo.

Obecní živnostenské úřady v Česku obhospodařují celkem 3 624 720 platných živnostenských oprávnění (řemesla, vázané živnosti, koncese a živnost volná). Na území hlavního města Prahy nejvíce právnických osob eviduje živnostenský úřad Prahy 1. Za Prahou 1 jsou všechny ostatní správní obvody hlavního města Prahy. V hlavním městě je nevyšší koncentrace podnikatelů v České republice. V příloze nalezete podrobnosti. Příloha je ke stažení ve formátu PDF »ZDE.

Lukáš Balada