Litografická dílna
Podívejme se do jedné z mála litografických dílen, které u nás působí, do umělecké tiskárny v Říční ulici na Malé Straně v Praze, která byla založena v roce 1935 známým pražským tiskařem Františkem Toclem.
Ve stejném domě bydleli v letech 1907 – 1925 bratři Karel a Josef Čapkové. V této době se zde tiskla spíše užitá grafika – různé nálepky, viněty, potisky obalů ale i ceniny v podobě kolků a akcií. Dílna přečkala II. světovou válku a jako jedna z mála i rok 1948, kdy byla znárodněna a s celým svým vybavením připadla podniku Dílo pod Svazem českých výtvarných umělců. Dílna začala sloužit výtvarníkům a tisku originálních grafických listů.
Od roku 2002 v dílně pracuje také potomek výtvarnického rodu Boudů − Martin Bouda. S litografií se setkával od dětství, oba rodiče se této technice věnovali a tiskli právě zde. „Jako malého kluka mě okouzlovalo prostředí s vůní barev i zdánlivý chaos, všude něco bylo – tisky, papíry, špachtle, barvy, kameny. A uprostřed dva tiskařské stroje, které hučely a jezdily sem tam.” Při studiu pražské Střední umělecké školy Václava Hollara chodil do dílny na praxi a zůstal zde pracovat ještě rok po maturitě. V té době se zde měl možnost setkat s Kamilem Lhotákem, Františkem Grossem, Karlem Tomanem, Adolfem Bornem, Jiřím Šalamounem. Pak vystudoval Akademii výtvarných umění (grafiku u prof. Ladislava Čepeláka a doc. Mirka Černého), kde experimentoval s tiskem na starém ručním litografickém lisu.
Po několika letech praxe samostatného výtvarníka se Martin Bouda do dílny v Říční ulici vrátil a nahradil odcházejícího tiskaře Jana Kejklíře.
zdroj: litoricni.cz