Jeden ze symbolů boje s komunismem prochází rekonstrukcí. Zeď je ve špatném stavu a spolu s okolím trpí pod náporem turistů a sprejování. Vlastník se proto odhodlal k opravě, během listopadu by se na zdi mělo objevit umělecké dílo s odkazem k historii.
Lennonova zeď na Velkopřevorském náměstí je už několik týdnů pod lešením. Řád maltézských rytířů, kterému zeď patří, spolu s Prahou 1 nechává opravit ty části zdi, které byly nejvíce poškozené, ošetřit historický vstupní portál do zahrady a celkově zeď stabilizovat. Ta také dostane nový nátěr. „Rekonstrukce bude stát asi čtvrt milionu korun. Rozsah prací postačí na to, abychom zeď uvedli do důstojného technického stavu,“ uvedl Johannes Lobkowicz, kancléř Řádu. Proměna reaguje také na vyhrocenou situaci, kdy se zeď i okolí staly terčem vandalismu a bezohledného chování návštěvníků, někdy také vybízených ke sprejování přímo průvodcovskými agenturami.
Cílem rekonstrukce je změnit Lennonovu zeď během listopadu na venkovní galerii u příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce. Místostarosta Prahy 1 Petr Hejma při té příležitosti chce navrhnout prohlášení zdi pamětním místem a nastavit u ní jasná pravidla, která se v lokalitě budou muset dodržovat. „Lennonova zeď je symbol svobody, kvůli tomu ji navštěvují jak zahraniční, tak domácí návštěvníci. To ale znamená, že se tu lidé vzájemně musejí respektovat, ne, že tu neplatí žádná pravidla,“ vysvětlil Hejma. Nápisy na zdi se začaly objevovat v 60. letech minulého století, první z nich byly vzkazy pro Jana Wericha. Více nápisů zde vznikalo během tzv. pražského jara a především po srpnové okupaci v roce 1968. Nová éra zdi se začala psát po zavraždění zpěváka kapely Beatles Johna Lennona na začátku 80. let, kdy na zdi vznikl jeho symbolický náhrobek. Slavnostní odhalení nové podoby zdi po nynější rekonstrukci se má konat 7. listopadu.
(mk), foto: Eva Ticháková