Tři světové premiéry, z nichž hned ta první byla věnována památce zesnulé britské královny Alžběty II., a také celá řada dalších skladeb od světově proslulých hudebních skladatelů, jako jsou J. S. Bach, A. Vivaldi či F. Schubert – to byl program dalšího koncertu z cyklu Kostelní slavnosti, který tentokrát rozezněl interiér kostela sv. Havla v Havelské ulici. Skladby zahráli Štěpán Rak (kytara) a Milan Řehák (akordeon). Spolu s nimi vystoupila sopranistka Markéta Fassati, která je i spolupořadatelkou celého cyklu.

Kostelní slavnosti vznikly před dvěma lety jako společný projekt Městské části Praha 1 a Markéty Fassati, a to v reakci na omezující opatření v důsledku pandemie koronaviru. Některé z prvních koncertů se tak konaly on-line bez přítomnosti diváků v kostele. „O Praze se právem říká, že je to ´matička stověžatá´, a většina těchto věží patří právě kostelům, kterými se snažíme návštěvníky koncertů provést, seznámit je stručně s historií místa a pohladit je po duši poslechem oduševnělé hudby,“ popsala smysl projektu Markéta Fassati.

Mezi hosty zatím posledního koncertu byli i starosta Prahy 1 Petr Hejma a místostarostka Eva Špačková. „Kostelní slavnosti se poutavou formou snaží lidem přiblížit nádhernou hudbu a krásné kostely v centru Prahy,“ vysvětlil starosta Petr Hejma. Setkání v kostele svatého Havla pro něj bylo navíc speciální v tom, že tu byli oddáni jeho rodiče, on sám pokřtěn a později rovněž oddán.

FB: KOSTELNÍ SLAVNOSTI