Hrajeme za svobodné Bělorusko – Koncert pro Svjatlanu, tento název nesla akce, která se odehrála v úterý 8. června na pražské Kampě. Občanské sdružení Opona chtělo tímto setkáním s běloruskou exilovou opozicí a benefičním koncertem podpořit národ, který musí čelit silným represím prezidenta Alexandra Lukašenka. Na závěr vystoupila na pódium samotná vůdkyně běloruské opozice a pravděpodobná vítězka prezidentských voleb v Bělorusku Svjatlana Cichanouská. V České republice žije zhruba 16 tisíc Bělorusů.

Stovkám lidí, kteří na Kampu dorazili, zahrál například David Koller, slovenská zpěvačka Katarzia nebo skupina Ahmed. Celou akci moderoval herec Tomáš Měcháček. Největší potlesk si ale samozřejmě vysloužil závěrečný projev Svjatlany Cichanouské. Organizátoři u této příležitosti také vytvořili transparentní účet, na který mohou lidé přispívat a podpořit tím tak boj za demokracii v Bělorusku.

Po koncertu se konalo také neformální setkání v Kavárně Mlýnská, kde se šéfka běloruské opozice setkala s řadou hostů a podporovatelů, včetně starosty Prahy 1 Petra Hejmy anebo například poslance Karla Schwarzenberga a zastupitele Martina Kotase. Přejeme všem Bělorusům hodně sil v boji za svobodu.