O fenoménu falešných vnuků jsme psali v prosincovém čísle magazínu SOUSED – PDF.  

Způsob života seniorů, jejich důvěřivost a především touha po sociálním kontaktu z nich dělá snadný cíl a přitahuje k nim pozornost různých zlodějů, podvodníků a násilníků.

Bohužel senioři jsou stále obelháváni smyšlenými příběhy a manipulativní žádostí o půjčení peněz. Situace je vážná, protože okradený senior mnohdy přijde o veškeré své finanční prostředky.

Oddělení prevence Policie ČR proto připravilo aktivní osvětovou akci prostřednictvím telefonního kontaktu realizovaného robotem. Seniorům se staročeskými jmény a pevnými linkami bude doma vyzvánět telefon s následujícím vzkazem:

„Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení. Pokud se Vás bude někdo snažit přesvědčit, že je Váš příbuzný nebo že Vašeho příbuzného zastupuje jako doktor či notář a bude od Vás chtít poslat peníze na účet nebo si je bude chtít u Vás sám vyzvednout, vždy si tuto informaci ověřte a v případě podezření kontaktujte, prosím, Policii České republiky, a to na telefonním čísle 158. Děkujeme. Policie České republiky.“

Další informace naleznete zde: Pozor, senioři jsou v ohrožení! – Policie České republiky.