V sobotu 6. listopadu začala v pražské Galerii 1 ve Štěpánské ulici velmi zajímavá výstava projektu Krásná práce. Až do 25. listopadu na ní mohou návštěvníci obdivovat artefakty vytvořené tradičními technikami. Produkty řemeslníků z Čech, Moravy a Slezska si zde lidé mohou také zakoupit, a tím tvůrce podpořit. Přehlídka nabízí i workshopy nebo komentované prohlídky pro základní školy.

A právě zde oznámil při páteční vernisáži starosta Prahy 1 Petr Hejma záměr městské části poskytnout prostory a podporu pro navázání na v 90. letech přetrženou tradici obchodu s předměty starých řemesel a lidového umění Krásná jizba, který dlouhá léta rozvíjel činnost v objektu na Národní 36.

„Nechceme to zakřiknout, a proto přesné místo, kde by Krásná jizba mohla být a kdy by se mohla otevřít, zatím nebudeme říkat. Vyžádá si to ještě odvést kus práce. Ale mohlo by to být uskutečnitelné docela brzy,“ řekl starosta. „Krásná jizba patřila již od druhé poloviny dvacátých let minulého století ke koloritu Prahy 1. Nabízela ke zhlédnutí i k prodeji velmi zajímavé a krásné věci vzniklé umem šikovných lidí z Čech, Moravy a Slezska,“ dodal.

Praha 1 chce podporou tohoto projektu dát kromě jiného návštěvníkům, kteří k nám přijíždějí, signál, že stojí za to podívat se i do jiných koutů České republiky, kde po staletí vznikají pod rukama šikovných lidí nádherné umělecké předměty.

Projekt Krásná práce na tradici Krásné jizby, která pečovala o zachování a rozvoj řemeslné výroby, navazuje. Stálé prostory ale dosud nemá. „Řemesla a lidové umění se snažíme představovat v nových souvislostech a staré zapomenuté techniky vracet s hlubokým respektem přítomnosti,“ vysvětlila zakladatelka projektu Klára Hegerová. Ta usiluje o to, aby se české rukodělné výrobky staly vzorem pro nový životní styl návratu k přírodě, potřeby vlastního zakotvení, pocitu hrdosti na naše tradice a aby jim byla poskytnuta důstojnost, která jim náleží. Projekt předkládá alternativu k pojetí dnešního interiéru a oděvní kultury a nabízí určitý nadhled ve vztahu k původní lidové tvorbě.

Současná výstava Krásná práce v Galerii 1 představuje široké veřejnosti výběr tradičního českého, moravského a slezského řemesla a lidového umění moderně a bez sentimentálního nánosu. „Ruční výrobu se proto snažím včlenit do kontextu současného designu, architektury a módy,“ řekla Klára Hegerová.

Vedle krojových doplňků vyšívaných pavím brkem zaujmou například žinylkové plédy, masopustní masky či výrobky pletené z přírodních materiálů, jako jsou orobinec, borový loubek nebo sláma. Své místo na výstavě si letos poprvé našel i vánoční betlém, který je celý vytvořený z ovčího rouna.

Mezi hlavní lákadla výstavy patří také produkty vzniklé ze spolupráce českých řemeslných mistrů s velkými jmény současného českého designu. Řezbáři z Dřevořezba Černý dvůr se spojili s designérem Janem Čapkem a společně vytvořili mísy dlabané z jednoho kusu ořechového a jasanového dřeva. Keramický mistr Karel Hanák, oceněný titulem Nositel tradice lidových řemesel, spolupracoval s designérem Ronym Pleslem na sérii váz vyrobených technikou novokřtěnecké majoliky. A košíkářská mistryně Barbora Hrdinová vytvořila společně s designérkou Lucií Koldovou svítidlo z pleteného proutí.

Návštěvníci Galerie 1 si tedy nyní mohou pod jednou střechou pořídit vánoční ozdoby ze skleněných perel, vizovického těsta, slámy a dřeva, masopustní masky s víc jak stoletou tradicí, keramiku, hračky z ovčího rouna, krpce, krojové opasky, modrotisk nebo kanafas. „S jednoroční přestávkou, kterou způsobily omezující opatření vyhlášené v důsledku pandemie koronaviru, je to již druhý ročník výstavy Krásná práce. Ta minulá se těšila velkému zájmu veřejnosti. A protože i tato expozice je opravdu krásná, nepochybuji, že tomu tak bude i letos,“ řekl Petr Burgr, 1. místostarosta Prahy 1.

Výstavu můžete navštívit ve všední dny od 9.00 do 18.00, o víkendech (včetně svátků) od 10.00 do 18.00. Vstupné je 100 Kč, děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.