Loretánská zahrada se nám proměnila ve vánoční les. Není to však mocné kouzlo nějaké čarodějnice, ale výsledek tvůrčí činnosti šikovných dětí ze škol a školek nejen z Prahy 1. Jedná se již o 5. ročník soutěže o nejkrásnější vánoční stromeček, kterou pořádá spolek Prevence dětem spolu se Sborem dobrovolných hasičů Praha 1 za podpory první městské části a hlavního města.

Tato tradiční adventní událost je pravidelným předvánočním setkáním dětí ze základních a mateřských škol, díky kterému se mohou vydovádět v krásných prostorách Loretánské zahrady. Děti si přinesou vlastnoručně vyrobené ozdoby, které vytvářely samy doma či v rámci výtvarné výchovy. Rovněž si mohou vyrobit ozdoby ve vyhřívané Ježíškově dílně přímo v zahradě.

„Přeji vám, abyste Vánoce prožily v pohodě se svými nejbližšími a abyste dostaly spoustu dárečků. Hlavně vám pak přeji, abychom se co nejdříve zbavili koronaviru a roušek,“ popřál dětem starosta Prahy 1 Petr Hejma a odstartoval tak soutěž ve zdobení.

Letos tuto akci zahájilo krátké pěvecké vystoupení žáků ze Základní školy Jaroslava Ježka pro zrakově postižené. „Já na tuto akci chodím moc ráda od začátku, protože je to pro mne vždy takové probuzení, díky kterému si říkám, že Vánoce opravdu přicházejí,“ ocenila akci místostarostka Prahy 1 Eva Špačková, jež rovněž poděkovala za vánoční přáníčka vytvořená dětmi z Prahy 1 pro osamělé seniory. Krásné prožití Vánoc popřál dětem i patron akce a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr.

Všech téměř 50 stromečků bylo vypěstováno na území Prahy a darovaly je pro tuto soutěž Lesy hl. města Prahy. „Děti budou stromečky zdobit až do 18. prosince, kdy budou vybrány ty nejhezčí, které poté odvezeme jako výzdobu do sociálních zařízení v Praze 1,“ popsal předseda spolku Prevence dětem Martin Štolc. Zdobit začaly děti z MŠ Revoluční a prvního stupně ZŠ Brána jazyků, ale do konce týdne se zde vystřídají spousty dětí z celé Prahy.

Nazdobené stromečky budou pro veřejnost vystaveny (pokud to situace dovolí) do konce prosince a i vy můžete vyrazit s dětmi do Loretánské zahrady nasát vánoční atmosféru, pokochat se vyzdobenými stromky a třeba si s dětmi zkusit ozdobit vlastní. K vidění je zde také výstava o historii Loretánské zahrady.