Místostarosta Prahy 1 pro školství a otevřenou radnici Pavel Nazarský přijal delegaci z partnerského města Nîmes, vedenou radní pro oblast školství Véronique Gardeur-Bancel. Spolu s ní se jednání zúčastnili Frédéric Pagneux, ředitel lycea Alphonse Daudet, na němž funguje Česká sekce, Franck Le Cars, vedoucí oddělení zahraničních vztahů při francouzském ministerstvu školství pro dotčený region, a atašé pro francouzský jazyk z Jazykové a vzdělávací sekce Francouzského institutu v Praze Hélène Buisson.

„V plodné diskuzi jsme se zaměřili jak na již probíhající oblasti spolupráce, zejména školské výměny, tak i na možné další oblasti rozšíření – na spolupráci uměleckých škol a zájmových klubů, na vzdělávání učitelů nebo třeba propojení s projektem Místního akčního plánu Prahy 1,“ popsal místostarosta Pavel Nazarský.

Jedním z cílů návštěvy francouzské delegace v Praze bylo také uskutečnění pohovorů s uchazečkami o tříleté studium na České sekci v lyceu Alphonse Daudet v Nîmes. „Každý rok přijímáme na základě pohovorů čtyři uchazečky, celkem tak u nás studuje dvanáct českých studentek. Jejich píle, odhodlání i pokora jsou pro nás velmi inspirativní,” podotkl ředitel lycea Frédéric Pagneux.

Představitelé samospráv i školských institucí se shodli na velkém významu podpory studentských výměn. „Vzpomínka je to pro mě velmi čerstvá, neboť jsem poslední školní výměnu z Nîmes vítal na Staroměstské radnici minulý týden,“ připomněl v této souvislosti Pavel Nazarský (více informací ZDE). Tyto výměny úspěšně probíhají každý rok na úrovni základních i středních škol z obou měst.

Spolupráci obou měst a jeho škol ocenila i zástupkyně Francouzského institutu, který symbolicky obě země propojuje. „Příští rok tomu bude právě 100 let, co náš institut vznikl. V rámci bohatých oslav určitě rádi zapojíme i občany a instituce z Prahy 1 a Nîmes,” podotkla atašé Hélène Buisson.