V pořadí už šestý ročník žákovského koncertu klasické hudby Uhelné jaro uspořádali učitelé a žáci ze ZŠ Brána jazyků, vedení osvědčenou pedagogickou trojicí Roman Haas, Roman Elner a Eva Lukášová. Tradičně skvělý večer v koncertním sále Taneční konzervatoře hl. m. Prahy nabídl nejen krásnou evropskou klasickou hudbu, ale i například Boba Dylana a Vangelise. Letošní specialitou pak byly umělecké „výlety“ tvůrců zejména do „Země středu“.

„Uhelné jaro je výsledkem krásné tvůrčí spolupráce učitelů a žáků, která určitě nejen mě naplňuje radostí,“ ocenil místostarosta Prahy 1 pro školství a otevřenou radnici Pavel Nazarský, který byl hostem večera.

Každý ročník této hudební přehlídky je něčím speciální. Letos to byly asijské (nejen) hudební okamžiky: citera zheng, sportovní wushu, originálně vyrobený asijský hudební nástroj vycházející z pythagorejského ladění a už samotný úvod koncertu a přivítání ve vietnamštině v podání žákyně Dinh Hoang Thuy Tien, téměř simultánně a téměř věrně do češtiny převedené učiteli Romanem Haasem a Romanem Elnerem. Na počátku první i druhé půle koncertu pak na originální nástroj zahrálo asijskou koncertní znělku duo žáků Yin Rui a Mischel Jugaj.

Uhelné jaro už podruhé spolupořádala Církevní husitská ZUŠ Harmonie, jež představila svůj výborný akordeonový soubor Harmonie, který pod vedením Vladimíra Jopka sdružuje žáky Harmonie a ZUŠ Biskupská. Zároveň, stejně jako loni, vystoupil v programu sólově člen akordeonového souboru Jan Laváček.

Hezkou tradicí Uhelného jara jsou „návraty“ mladých interpretů, kteří na koncertu vystupují ve více ročnících. Jako například houslista Zbyněk Židlický, který dokonce jako jediný z žáků základní školy vystoupil na všech předchozích ročnících koncertu a letošní skladbu „Andantino“ věnoval v první polovině koncertu své přítomné učitelce Dianě Dvořákové.

Ale i další žáci měli za sebou vystoupení na některém z předchozích ročníků: Anežka Černíková, Adéla Bieberová, Liliana Honešová, Ida Raiterová či Ema Martincová, úspěšná účastnice 12. ročníku soutěže Talent Prahy 5.

Druhá půle koncertu diváky už plně přenesla do asijských kulis. Všichni s napětím čekali, s čím vystoupí tradičně „renesančně nevyzpytatelný“ učitel Roman Elner. Po boku Anny Jeřábkové nakonec nabídl trojfázové synchronní vystoupení v disciplíně sportovní wushu s tyčí a meči. Anna Jeřábková je vícenásobná mistryně Evropy i ČR, členka české reprezentace wushu a zároveň učitelka pana učitele a choreografka celého jejich vystoupení. Roman „Šaolin“ Elner propojil vlastní duchovní i fyzické síly a zdatně imitoval wushu a jeho kolega Roman Haas musel s uznáním konstatovat, že „kolega se už i trefuje do rytmu hudby a je vidět, že předchozí ročníky koncertu jej pozitivně poznamenaly“.

Poté ke klavíru usedl žák Stanislav Šimandl, jinak sám klavírní učitel dvou žákyní, kterého vystřídala houslistka Veronika Jugasová, která má za sebou vystoupení s Českou filharmonií v Rudolfinu a jejíž hra patřila k vrcholům večera. Sympatická saxofonistka Julie Bártová předstoupila před publikum Uhelného jara letos poprvé a po ní svůj krásný duet zazpívaly Dominika Vacíková a Tereza Zlochová.

Uhelné jaro se tedy opět vydařilo. A může za to určitě i podpora ředitele školy Petra Tlustého, který slovy Romana Elnera „tyhle legrácky trpí“. Večer se líbil jak rodičům, tak i učitelům, současným i bývalým žákům, přátelům školy, členům rodičovských sdružení a dalším hostům. „Přišla jsem poprvé. Celý koncert mě překvapil, byl vynikající,“ pochválila například příjemně překvapená učitelka Marie Pancířová. „Děkujeme za krásný zážitek, hlavně za to, co dětem umožňujete – tedy zažít velký sál, vystoupení na veřejnosti a pak i radost z úspěchu. Krásné bylo spojení s jazyky, navíc asijskými, které jsou tónové,“ pochvalovali si rodiče i prarodiče vystupující Anežky Černíkové. „Musím říci, že je to vždy jeden z největších kulturních zážitků,“ dodala ředitelka MŠ Opletalova Jitka Moravcová. A tak bychom mohli pokračovat.

Na závěr pak máme dobrou zprávu pro všechny letošní diváky, kteří by chtěli přijít také napřesrok, i pro ty, kteří by to příště zkusili poprvé. „Zase se nám všem – pořadatelům i účinkujícím – ten koncert povedl, a tak nezbývá než se sejít opět,“ konstatovali spokojeně Romana Haas a Roman Elner.

Tak na shledanou za rok.