Klasická hudba v podání výjimečných mladých českých umělců na zahradě Werichovy vily – nový komorní festival zve na Kampu milovníky krásných melodií i nevšedních zážitků.

Hudební slavnosti na zahradě Werichovy vily nazvané „Klasika u Wericha“ – nový komorní festival vážné hudby, který se uskuteční od 29. 6. do 7. 9. 2021, vždy od 19 hodin, v přilehlých venkovních prostorách Werichovy vily na pražském malostranském ostrově Kampa.

Toto jedinečné místo s „geniem loci“ na břehu Čertovky rozezní v průběhu pěti letních večerů klasická hudba v podání výjimečných, mimořádně talentovaných mladých umělců, špičkových profesionálů, kteří za sebou mají řadu úspěchů na české i zahraniční scéně. Dramaturgie pěveckých koncertů a hudebních vystoupení je zaměřena na písňovou tvorbu a lehce „cestovatelsky“ – posluchači se tak mohou těšit na nádherné české, francouzské či španělské písně. Instrumentální program byl volen tak, aby se hodil pod širé nebe.

Sólistou prvního koncertu (29. 6.) je houslista Jan Mráček, nejmladší sólista v historii Symfonického orchestru Českého rozhlasu a vítěz mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni. V jeho podání zazní za klavírního doprovodu Lukáše Klánského Sonáta J. Brahmse pro housle a klavír, „Z domoviny“ B. Smetany, Bartókovy Rumunské lidové tance, Fibichova Koncertní polonéza a na závěr Mazurek A. Dvořáka.

Dva následující koncerty jsou věnovány písňovému repertoáru – „Francouzský večer“ (20. 7.) patří Ester Pavlů (mezzosoprán) a okouzlujícímu písňovému cyklu „Letní noci“ Hectora Berlioze; na koncertu zazní rovněž dvě krátké klavírní skladby Clauda Debussyho a Maurice Ravela. Poctu české a moravské lidové písni pak nabídne koncert „V národním tónu“ (21. 7.) – překrásné písně a dvojzpěvy Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka zazpívají Eliška Gattringerová (soprán) s Romanem Hozou (baryton). Oba pěvecké večery doprovodí na klavír přední korepetitor Ahmad Hedar.

Čtvrtý koncert (10. 8.) nabídne ochutnávku španělské hudební tvorby, a především umění mladé kytaristky Barbory Kubíkové, jednoho z nejvýraznějších talentů současné mladé kytarové generace. Hostem večera bude mezzosopranistka Ester Pavlů. Obě interpretky spojuje spolupráce se světovým argentinským tenoristou, divadelním režisérem a dirigentem José Curou.

Letošní první ročník festivalu Klasika u Wericha završí Parnas Quintet (7. 9.), dechové kvinteto složené ze členů Orchestru Janáčkovy opery ND v Brně a Filharmonie Brno. Posluchači se mohou těšit třeba na předehru z opery Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta, Suitu z opery Carmen Georgese Bizeta, maďarské tance Ference Farkase či výběr z cyklu Mládí Vítězslava Nováka.

„Hudbě nerozumím a mám hudbu rád. Nerozlišuji mezi vážnou a lehkou, jen dobrou a špatnou.“
Jan Werich

Pro více informací navštivte:
www.klasikauwericha.cz
www.werichovavila.cz
https://www.facebook.com/sagittario.cz