Pamětnické příběhy zpracované týmy škol sídlících na území Prahy 1 byly slavnostně prezentovány 22. března ve Středisku volného času Jednička.

Do projektu Příběhy našich sousedů organizovaného neziskovou organizací Post Bellum se letos zapojilo pět škol z centra hlavního města – kromě Malostranského gymnázia také »základky« Vodičkova, Brána jazyků, J. G. Jarkovského a nám. Curieových. „Jednotlivé týmy si během půl roku mohly na vlastní kůži vyzkoušet, co to znamená být dokumentaristou,“ uvedla koordinátorka projektu Michaela Szkála. „Pod vedením svých učitelů a nás z Post Bellum nahrávaly vzpomínky pamětníků, které následně zpracovávaly do rozhlasové reportáže či videoreportáže,“ dodala s tím, že vyvrcholením šestiměsíčního úsilí žáků a studentů je právě slavnostní prezentace. Té se kromě samotných pamětníků, jejichž příběhy byly zaznamenány, zástupců škol, rodičů a veřejnosti zúčastnila také odborná porota složená z historika, novináře a učitelky, která odvedenou práci posuzovala.

Nechyběla ani starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. „Nejdůležitější přínos projektu Příběhy našich sousedů spočívá v tom, že si mladá generace najde cestu ke generacím starším, resp. starým a prostřednictvím jejich příběhů si dokáže dějiny, které sama nezažila, do slova a do písmene osahat,“ konstatovala starostka. „Mladí si pak snáze uvědomí, že dějiny nejsou nějaká bezkrevná zaprášená kniha, ale že jsou plné opravdových lidských příběhů se všemi emocemi, které k nim patří. A že i životy, které dnes žijí oni sami, se jednou stanou historií. Možná k nim pak budou přistupovat zodpovědněji,“ doplnila.

Přínos projektu ocenil také první místostarosta Prahy 1, radní pro kulturu a školství David Bodeček: „Děti se naučí spoustu nových dovedností, naučí se spolupracovat i prezentovat svoji práci na veřejnosti, to je super,“ pochvaloval si. „Líbí se mi nasazení členů týmů i zúčastněných kantorů, jejich vzájemná spolupráce a velkou radost mám také z toho, že se letos zapojilo všech pět »našich« škol,“ uzavřel.
Reportáže žáků/studentů jsou dostupné na www.pribehynasichsousedu.cz.