Na dětském hřišti v ulici Za Haštalem v Praze 1 byla ve středu 16. prosince slavnostně odhalena dřevěná vyřezávaná lavička nesoucí jméno jednoho z nejvýznamnějších českých autorů literatury pro mládež a skautského vůdce Jaroslava Foglara.

„Pan Jaroslav Foglar obohatil životy několika generací mladých lidí. My děti z Prahy 1 jsme jeho Stínadla objevovaly s obrovským zápalem a jejich tajemství a atmosféru prožíváme dodnes,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma, který lavičku spolu s dalšími osobnostmi odhalil.

Slavnostní akce se zúčastnila i místostarostka pro školství Eva Špačková. Jaroslav Foglar byl idol, který se nesmazatelně zapsal do srdcí snad všech školáků. Ve svém okolí opravdu neznám nikoho, kdo by alespoň jednu jeho knihu nepřečetl. Byl mezigenerační a na svou dobu velmi pokrokový a nenásilnou formou nám vštěpoval mnoho významných návyků, jako jsou čest, přátelství, láska k přírodě a pomoc bližnímu,“ konstatovala Eva Špačková.

S myšlenkou instalace laviček Jaroslava Foglara v různých částech Prahy přišla Skautská nadace Jaroslava Foglara. Lavičky jsou z tvrdého dubového dřeva s opěradly vyzdobenými motivy příběhů jednotlivých knih. Autorem je řezbář Stanislav Pokorný.

Jednotlivé lavičky jsou připravovány k novým vydáním Foglarových románů. První byla instalována v roce 2018 na dětském hřišti v Riegrových sadech k románu Hoši od Bobří řeky. Následovaly lavičky k románům Chata v Jezerní kotlině v Havlíčkových sadech a Boj o první místo ve Stromovce.

Instalace lavičky na dětském hřišti v ulici Za Haštalem vzešla z iniciativy členů 48. klubu oldskautů Jestřábi, kteří se spolu s dalšími přáteli na lavičku složili a Městské části Praha 1 ji věnovali jako dar. „Podobně jako jiné organizace, které pracují s mládeží, i skauti čerpají prostředky pro svou činnost také z dotací z veřejných rozpočtů. Takto vnímá prospěšnost skautingu i Praha 1. Proto jako poděkování za podporu skautingu a myšlenek díla Jaroslava Foglara věnujeme tuto stylovou lavičku Městské části Praha 1 jako dar,“ vysvětlil vůdce oldskautského klubu Jestřábi Slavomil Janov.

Lavička Jaroslava Foglara v Praze 1 je věnována románu Záhada hlavolamu. Lokalita Starého Města byla vybrána proto, že se spisovatel prostředím křivolakých uliček a zákoutí inspiroval k vytvoření literární podoby tajuplných Stínadel. Jeho dílo už v této části Prahy 1 připomíná od roku 2007 i název ulice Ve Stínadlech, spojující Haštalské náměstí s ulicí U Obecního dvora.

Příznivci Foglarova díla si navíc v květnu příštího roku připomenou 80 let od prvního knižního vydání Záhady hlavolamu. Ta předtím v letech 1940 až 1941 vycházela na pokračování jako vkládaná příloha časopisu Mladý hlasatel.

Tisková zpráva ke stažení ZDE – DOC