Do projektu Kultura v Praze 1 ONLINE se zapojil světoznámý jazzman a rodák z Petrské čtvrti Rudy Linka. Je v pravém slova smyslu světoběžníkem a nejvíc času tráví se svou rodinou ve Spojených státech. Začátkem roku však přijel do České republiky, aby tu mj. připravil již 15. ročník skvělého Bohemia JazzFestu. Běh současných událostí ho zastihl na jeho statku na Prachaticku, odkud nás pozdravil.

„Vážení spoluobčané Prahy 1, je skoro začátek dubna, a já stále ještě nevím, jestli letošní už 15. ročník festivalu Bohemia JazzFest bude a jestli bude na Staroměstském náměstí. Doufám, že to všechno dobře dopadne. Dám vám vědět. Ale teď vám zahraju písničku, která se jmenuje ´Song for You´. Napsal jsem ji ne tak úplně dávno. Song for You v překladu znamená ´Písnička pro Tebe´, i když v angličtině to může znamenat i ´Písnička pro Vás´. Doufám, že se vám bude líbit.“

„Moc Rudymu Linkovi děkuji, že se zapojil do našeho projektu ´Kultura v Praze 1 ONLINE´, a věřím, že se s námi všemi sejde v červenci při Bohemia JazzFestu. Velmi rád jsem letošnímu ročníku udělil svoji záštitu a podporu,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Podle plánu by se měl v červenci na Staroměstském náměstí a v pěti dalších městech (v Brnu, Plzni, Liberci, Domažlicích a Táboře) uskutečnit už 15. ročník Bohemia JazzFestu. Je to šňůra koncertů pod širým nebem, které se konají na náměstích a neplatí se tam vstupné. Desetitisíce návštěvníků mají tak jedinečnou šanci zhlédnout vystoupení špičkových světových jazzových hudebníků.

A proč právě Staroměstské náměstí? „Toto místo je nesmírně krásné. Jeho architektura je naprosto světová, unikátní a stále přítomná. Ale je velice statická a mě napadlo ji oživit něčím, co je stejně světové, ale je tady jenom na chvíli v ten okamžik, což je podle mne třeba právě jazz. Prostě na historickém náměstí se uskuteční koncert světových muzikantů, a tak se doplní ta nádherná, ale nehybná krása historické architektury s energií a pozitivním nábojem současné kvalitní hudby. Řekli jsme si, že to spojení by mohlo být skvělé, a stalo se. Ti lidé, co sem přijedou, většinou nehrají pro 20 tisíc posluchačů s krásnými gotickými a barokními chrámy za zády, a to je táhne,“ svěřil se Rudy Linkase svým zaujetím k tomuto místu.

Realizace Bohemia JazzFestu není jednoduchá záležitost a každý rok s sebou přináší své vlastní problémy, které musí Rudy se svým tým překonat. Loni například dostali zprávu od CzechTourismu, že přestal být generálním partnerem, jen dva měsíce před začátkem festivalu. „To už jsem si i já, nevyléčitelný optimista, myslel, že je to úplný konec. Ale v poslední chvíli jsme našli podporu u partnerů, kteří nám pomohli koncerty udržet nad vodou. Já sám jsem už třikrát prodal kytary ze své sbírky, jen abychom zaplatili faktury a mohli dál existovat,“ popsal světově uznávaný muzikant.

Letos se ale potýkají s úplně novou situací: „Když odhlédnu od současné koronavirové karantény, pražsky magistrát nám zatím nepovolil hrát na Staroměstském náměstí. Od komise jsem dostal vyrozumění, že si festivalu nesmírně váží a že jsou rádi, že takovou kulturní akci pořádáme, ale měli bychom být na Výstavišti, protože Staroměstské náměstí bude pouze pro jednorázové ‚kulturní a pietní akce‘. Nedává to vůbec žádný smysl. Bohemia JazzFest přece kulturní akcí je. Takže festival, o kterém se píše všude po světě, a dokonce i v takových médiích, jako jsou The New York Times, Wall Street Journal, Süddeutsche Zeitung, DownBeat a průvodce Michelin, by tam být neměl?“ informoval o nesnázích tento skvělý kytarista.

Letos se má uskutečnit jubilejní 15. ročník festivalu: „K této oslavě jsme pozvali brazilskou legendu Joao Bosco s kapelou. Bossa Nova je hudba, která tak úspěšně spojuje jazzovou harmonii s velice úchvatným rytmem a až popově nakažlivou melodičností. Česká televize natáčí každý rok jeden koncert, který se pak vysílá na ČT art a všude ve světě. A já opravdu doufám, že i letos bude tomuto úžasnému koncertu vévodit Týnský chrám a Mistr Jan Hus. Bude 13. a 14. července,“ uzavřel Rudy Linka.

Více informaci o Rudym Linkovi i Bohemia JazzFestu se dozvíte i v dubnovém magazínu JEDNA.