Velká retrospektivní výstava, kterou tato legendární česká divadelní scéna připravila ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, byla včera zahájena v Domě fotografie v Revoluční 5.

Výstava přibližuje vznik a vývoj divadla Ypsilon. Představuje na fotografiích a plakátech vše chronologicky, vyzdvihuje pestrost studia, barevnost a multižánrovost tohoto divadelního tělesa. To má a mělo vždy výrazné tváře a talenty. Ypsilonka je neomylně rozpoznatelná svou poetikou a stylem. Výraz, vzájemnost, autenticita smysl pro improvizaci, důvěryhodnost a priorita svobody byly v tomto kontextu vždy na prvním místě.   Studio Ypsilon vzniklo v 60. letech minulého století a v tomto duchu pokračuje směle dál.

Principál divadla Jan Schmid k sobě celý život poutal a poutá stejně renesanční a výrazné persony, jako je on sám. Vystudovaný výtvarník založil v Liberci v roce 1963 experimentální soubor, který v roce 1964 nazval Studio Ypsilon. A to má stále na adrese Spálená 16 plný sál. Na slavnostní vernisáži promluvili mnozí pamětníci i nové tváře, zazpívali, zahráli a  jedno je jisté: Ypsilonka žije a bude žít dál!