Až do Vánoc můžete v Galerii 1 ve Štěpánské 47 zhlédnout výstavu Gerarda Kuiperse a jeho „Dancing Stones“. Expozice je součástí mezinárodní přehlídky Czech Design Week, která se v Praze koná tento týden.

„Výstavu Gerarda Kuiperse vřele doporučuji. Mě rozhodně velmi zaujala tím, jak představuje velké mramorové bloky v jakési obrovské lehkosti, jako by se vznášely a díky autorově vynalézavosti byly zbaveny veškeré hmotnosti,“ pozval k návštěvě starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který podpořil jak tuto výstavu, tak i celý Czech Design Week.

„Nechtěl jsem do krásného kamene dělat nějaké díry, a tak drží například jen díky stlačení skleněnými destičkami nebo díky tomu, že jsem našel ideální těžiště. Ve výsledku to pak působí, jako by se kámen vznášel,“ vysvětlil sympatický belgický umělec Gerard Kuipers.

Podle ředitele přehlídky Czech Design Week Lukáše Pipka vznikl nápad na pozvání Gerarda Kuiperse v tvůrčím týmu CDW. „Konzultovali jsme svůj nápad s účastníky přehlídky Venice Design Week a nakonec jsme ho oslovili a Gerard podle svých slov velmi rád přijel. Přeji mu tedy, aby byla jeho výstava úspěšná,“ uvedl Lukáš Pipek.

Samouk Gerard Kuipers se už třicet let věnuje zkoumání základních vlastností ocele, skla, kamene a dřeva, seznamuje se s jádrem těchto materiálů a poté využívá sílu jejich vzájemného působení. Sklo se tak stává průhlednějším, ocel ještě silnější, dřevo získává více tepla a kámen se stává věčným.

Kuipersovy objekty v Galerii 1 vyzařují jednoduchost a upřímnost a ukazují, že i kámen v nás může vyvolávat pohodu a touhu po dotyku.

Více informací: www.galerie1.cz a www.gerardkuijpers.be.