„Jak jsem piloval dříví u Bedřicha Dlouhého“, Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1,

3. 2. – 26. 2. 2022

Výstava, která byla právě zahájena v Galerii 1, voní barvami a dřevem. Vystavuje zde umělec a malíř, docent Akademie výtvarných umění v Praze a pedagog Roman Franta. Vystudoval v ateliéru Bedřicha Dlouhého a jeho výstava je poctou tomuto profesorovi. Jmenuje se Good Wood a asi tušíte proč, ale přesvědčte se na vlastní oči.

Jsem rád, že tu můžeme přivítat tak renomovaného umělce, jakým Roman Franta je. Chtěl bych pozvat všechny občany naší městské části, ať si v této ne zrovna lehké době zajdou za uměním, protože umění nás zbavuje strachu a dává nám naději. A od toho jsou umělecké galerie a ta naše samozřejmě též,“ uvedl výstavu místostarosta Městské části Praha 1 Petr Burgr.

Na výstavě Good Wood můžete vidět obrazy, objekty, zátiší i dřevěný dům vestavěný uvnitř galerie. Veškerá díla provází nadsázka a černý humor, jak je typické pro Romana Frantu a jeho učitele Bedřicha Dlouhého. A proč Good Wood? „Se dřevem a jeho podstatou se setkáváme celý život, provází nás, formuje nás, vlastně je to nejkrásnější materiál pro mne,“ usmívá se umělec.

Zahájení se zúčastnila  Markéta Hájková, projektová manažerka MČ spolu s kurátorkou Reny Mužik. Zahrála kapela Javor a Bavor a bylo to nadmíru příjemné setkání všech uměnímilovných lidí.

Malíř, umělec Roman Franta (1962) připravil pro Galerii 1 nový cyklus obrazů a maleb na papírech, na kterých si pohrává s motivem dřeva v různých malířských technikách, emocionálních a stylových polohách i tematických sděleních. Předkládá nám varianty strukturálních, expresivních i abstrahovaných obrazů do geometrických útvarů s hutnými, pastózními nánosy barev. Uvidíme také konkrétnější náměty reálnějších motivů, nejen dřevěných stavení a trámů.

Dřevo na obrazech můžeme vnímat jako překážky, bariéry, různá omezení, nebo naopak jako ochranu, úkryt, obydlí, zázemí. Dále se v pracích objevují rostlinné motivy, převážně kaktusy, listy, symbolizující naději a zároveň ostražitost. Celou instalací galerií proplouvá řada portrétů a hlav, které jsou i součástí dřevěného objektu – obydlí s názvem „GOOD FRIENDS“.

Výstava je doplněna o čtyři obrazy ze studií na Akademii výtvarných umění v Praze, které tam Roman Franta namaloval již před 31 lety, jako zadaný úkol od profesora Bedřicha Dlouhého „Zátiší nalezených předmětů“. Výstava je zároveň pozdravem svému pedagogovi a připomínkou prvních maleb dřeva.

Zajděte si na výstavu Romana Franty. O komentované prohlídce vás co budeme co nejdříve  informovat na našich portálech.