Letos si připomínáme výročí podpisu smluv o partnerství s městy Nîmes (55 let), Bamberg (30 let) a Trento (20 let). Při této příležitosti se v Galerii 1 v říjnu koná výstava umělců z těchto tří měst pod souhrnným názvem „Partnerská města v Praze 1“. Nîmes zastupuje malířka Anne Pons, Bamberg fotograf Jürgen Schraudner a Trento umělecká skupina La Cerchia.

Vernisáž se uskutečnila v úterý 4. 10. a výstava je nyní otevřena do 27. 10. v běžných otevíracích hodinách galerie (úterý až pátek 10:00 až 12:00 a 13:00 až 18:00 a sobota 10:00 až 14:00).

S městem Nîmes byla uzavřena spolupráce již v roce 1967. Vztahy mezi městy existovaly v rámci výuky francouzského jazyka již od období první republiky. Dodnes jsou studentské výměny jednou z hlavních rovin spolupráce.

První partnerství uzavřené po společenských změnách v listopadu 1989 bylo s německým Bambergem v roce 1992. Obě města byla tou dobou zároveň zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Spolupráce je zaměřena zejména na oblast školství, ale i na četné výměny v oblasti kultury, sportu a odborných úseků obou radnic.

Před dvaceti lety, v roce 2002, byla uzavřena partnerská smlouva s italským městem Trento. Ve městě jsou četné české stopy – zejména svatováclavská orlice ve znaku města, dále fresky mistra Václava ze 14. století v Orlí věži zdejšího hradu či dlouhodobé působení českého sochaře Miloše Borče v Trentu. Hlavními body našich vztahů jsou kulturní, sportovní a spolková činnost.