Konec prázdninových dnů a začátek školního roku již tradičně patří divadelním premiérám, vernisážím a dalším kulturním akcím. Výjimkou není ani Galerie 1 ve Štěpánské ulici, která pro milovníky výtvarného umění připravila na září výstavu OUT OF THE DARK. Ta představuje obrazy mladých umělců Evy Fajčíkové a Michala Janovského s motivy narušeného soužití člověka s přírodou.

Slavnostní vernisáž výstavy OUT OF THE DARK se uskutečnila v úterý 7. září. Návštěvníky v Galerii 1 přivítal radní Městské části Praha 1 Michal Caban. „Jsem rád, že má Praha 1 takovou galerii, jejíž reputace významně stoupá, stejně jako kvalita výstav. V naší městské části mám na starosti kultivaci a oživení památkové rezervace a výstavy, jako je tato, Prahu 1 rozhodně kultivují,“ řekl na úvod vernisáže.

Výstava OUT OF THE DARK vznikala celkem dva roky a na první pohled slučuje dva naprosto rozdílné autory. Jak ale na vernisáži uvedla kurátorka expozice Renáta Mužíková, umělci se vzájemně doplňují a jejich díla skvěle ladí dohromady. V obrazech obou autorů totiž naleznete jasná varování i důkazy o tom, že je příroda všemocná. Jejich díla jsou plná symboliky, mystiky, ale také legend a mytologických podobenství.

Díla mladé slovenské malířky Evy Fajčíkové jsou inspirována japonským folklorem a mytologií, tento svět ale propojuje se slovanskou symbolikou. V rámci výstavy představuje cyklus obrazů, které útočí na podvědomí a snaží se napravit lidské chyby a přimět k zamyšlení nad způsobem života. „Inspiroval mě charakter ducha pomsty Mononoke, ale rozhodla jsem se ho zpracovat spíš jako strážce lesa. Zároveň jsem do něj zakomponovala také prvky našich slovanských duchů,“ řekla o svých dílech na výstavě OUT OF THE DARK sama autorka.

Druhý autor Michal Janovský se proslavil jako pastelista, v současné době však tvoří zejména olejomalby. Jeho díla na první pohled evokují obrazy barokních mistrů, nechybí v nich však prvky 21. století a při bližším pohledu můžete v obrazech objevit například zapnutý mobilní telefon nebo digitální hodinky. „Rád si hraji,“ říká o sobě Michal Janovský. Jeho slova potvrzuje i fakt, že jeho díla na sebe vzájemně nenápadně odkazují. Pro návštěvníky tak může být zajímavým lákadlem pokusit se tyto odkazy odhalit.

Prodejní výstavu OUT OF THE DARK lze zhlédnout až do 30. září. Galerie 1 je otevřena od úterý do pátku v časech od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. V sobotu je pak možné výstavu navštívit od 10 do 14 hodin.