Výstavu výtvarníka Marko Čermáka uspořádala Městská část Praha 1 k jeho osmdesátým narozeninám v Galerii 1 a expozice po právu vyvolala obrovské nadšení nejen mezi fanoušky Rychlých šípů. I proto ji zpřístupňujeme alespoň virtuálně.

Mnozí zájemci si již začali plánovat, kdy výstavu navštíví. Ale i když jsme ji museli zavřít, určitě o ni nepřijdou. Alespoň ve virtuální podobě. Vítejte tedy v Galerii 1 a seznamte se s tvorbou skvělého umělce i váženého občana Prahy 1!“ pozval Petr Burgr, 1. místostarosta Prahy 1.

Na výstavě tohoto všestranného umělce jsou k vidění jeho krajinomalby převážně z povodí Berounky, zpod svahů Brd, Křivoklátska nebo Krušných hor, dále ukázky knižních a časopiseckých ilustrací, ale hlavně desítky akvarelů legendárních postav Rychlých šípů.

K Marko Čermákovi mám od dětství velmi osobní vztah a vždy mě velice těší setkání s touto všestrannou osobností a umělcem. Díky jeho tvorbě totiž ožívá romantika příběhů Jaroslava Foglara, která je už dnes velkou vzácností. Je obdivuhodné, že Marko Čermák dokázal uplatnit svůj talent nejen v oblasti výtvarného umění, ale také jako originální hudebník. Proto má moji velkou úctu a přeji mu hodně dalších spokojených let ve zdraví,“ uvedl při slavnostní vernisáži výstavy starosta Praha 1 Petr Hejma.

Expozice rovněž nabízí exponáty, které k tomuto umělci patří. Jde například o trofej z prvního ročníku festivalu Porta nebo zahraniční ocenění tohoto průkopníka hry na pětistrunné banjo a zakládajícího člena country kapely Greenhorns. K tomuto hudebnímu žánru, kterému je Čermák celý život věrný, patří také tramping, a tak výstava obsahuje i část věnovanou tomuto životnímu stylu.

Během vernisáže poděkoval Marko Čermák zástupcům městské části Praha 1 za uspořádání celé výstavy s humorem sobě vlastním: „Bez radnice by to nevzniklo, protože já výstavy nedělám. Takže je to vlastně jejich výstava, já dodal jen materiál…“