Mezinárodní putovní výstava pořádaná Nadačním fondem Arnošta Lustiga probíhá ve Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně, kde bude až do 3. září 2023 přístupná široké veřejnosti. Dorazila sem z Bruselu, kde se konala v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Z Prahy na podzim poputuje do Brna (13. září–15. října 2023, Hvězdárna a planetárium Brno) a následně se přesune do Paříže.

Výstava o lidství „Já chci být člověk” – zpráva Arnošta Lustiga hvězdám a nejen jim je výzvou mladších i starších k sebereflexi vedoucí k lepšímu, spravedlivějšímu světu. Tato výstava vysílá do vesmíru „vizitku“ humanismu a univerzálních hodnot zakotvených v myšlenkovém odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. Nekonvenčně znázorňuje nejen to, jak může člověk přežít nepředstavitelné věci a uchovat si lidskost, ale i propast mezi pokrokem, který lidstvo učinilo ve vědě, a „zaostalostí“ v tom, jak být člověkem.
Slovy Arnošta Lustiga:Problémem civilizace je, že narůstá pomalu, milimetr po milimetru, a její tenkou slupku můžete seškrábnout za týden, za měsíc… Je snadnější ničit než rozšiřovat civilizaci, stejně jako je snadnější najít nepřítele než přítele.