Transformace bývalé vídeňské továrny na výrobu pečiva v kulturní centrum. Návrhy, jak se s tímto architektonickým řešením vypořádat, zpracovali studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a výsledky své práce prezentují v rámci výstavy konané v Galerii Jaroslava Fragnera „Architektura Ko-Inovace“. Kvůli současné situaci s pandemií koronaviru je však výstava uzavřena, a návštěvníci si ji tak zatím mohou užít alespoň prostřednictvím internetu.

Výstavu s názvem „Architektura Ko-Inovace“ připravili studenti Ateliéru Architektura III ve spolupráci s Die Brotfabrik Wien, společností zaměřenou na prostředí start-upů a inovací. Studenti z VŠUP měli za úkol vymyslet, jak přistoupit k revitalizaci prostoru vídeňské Ankerbrotfabrik a její proměně pro kulturní a společenské využití. Budova bývalé továrny na výrobu pečiva je památkově chráněná a v současnosti je považována za kulturní středobod 10. vídeňského okrsku. Inovativní využití prostoru tak nabízí nový kontext pro jeho architektonická řešení. V rámci výstavy jsou prezentovány tři projekty, z nichž každý poskytuje jiný přístup k transformaci současného stavu budovy Ankerbrotfabrik.

Slavnostního zahájení, které bylo naplánováno na 13. března, se výstava „Architektura Ko-Inovace“ nakonec nedočkala a na základně současných vládních opatření je galerie až do odvolání uzavřena. Aby návštěvníci nebyli o výstavu ochuzeni, rozhodli se pracovníci galerie prezentovat exponáty na svých webových stránkách prostřednictvím virtuálních videoprohlídek. Původně měla výstava trvat jen 14 dní, již nyní se však počítá s prodloužením termínu jejího konání, až bude provoz galerie obnoven. „Jakmile to bude možné, jsme schopni pro zájemce o výstavu vytvořit speciální režim návštěv. Může to fungovat například tak, že budeme do galerie pouštět pouze dvě nebo tři osoby, samozřejmě pokud budou mít roušku. Věříme, že už v květnu bude možnost tyto návštěvy uskutečnit,“ řekl ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.

Nouzový stav významně ovlivní i další projekty galerie sídlící na Betlémském náměstí. Výstavu „Architektura Ko-Inovace“ měla původně vystřídat expozice „Raumplan a současná architektura“. Její uvedení bylo naplánováno v rámci 150. výročí narození architekta Adolfa Loose. Tato výstava bude nakonec zájemcům zprostředkována pouze prostřednictvím on-line videoprohlídek a veškerý doprovodný program je zatím odložen. V plánu je také výstava nesoucí název „Estetika udržitelné architektury“, která je součástí projektu fungujícího již od roku 2008. Ta měla být původně zahájena na konci června. „V současné době jsme najeli na on-line režim. Kromě výstavy Architektura Ko-Inovace jsme na našich webových stránkách zpřístupnili několik dalších výstav a filmů. Uvidíme, jak bude naše činnost dál pokračovat. Zájemcům o současnou architekturu určitě doporučuji sledovat naše webové stránky a sociální sítě. Tam se dozvíte vše potřebné,“ uvedl ředitel Dan Merta.

Virtuální prohlídky a další informace o aktuálním provozu Galerie Jaroslava Fragnera naleznete na: www.gjf.cz.