Do 25. srpna můžete v Galerii 1 zhlédnout výstavu „Léto Kamila Lhotáka“, kterou pro milovníky díla tohoto jedinečného malíře a kreslíře připravily Městská část Praha 1 a Spolek přátel Kamila Lhotáka. Synovi Kamila Lhotáka bylo při příležitosti zahájení expozice předáno Čestné občanství Prahy 1 in memoriam, které bylo jeho otci uděleno.

 „Kamil Lhoták během svého velmi plodného a bohatého života namaloval na 2 000 obrazů, zhruba 600 grafik, 18 000 ilustrací pro více než 500 knih a 10 000 kreseb. Jako tvůrce se rovněž podepsal pod dvacítku filmů, z nichž nejznámější je asi legendární Dědeček automobil. Za svůj první animovaný film Atom na rozcestí si dokonce z Benátek odvezl první cenu,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Kamil Lhoták byl nositelem významných ocenění, mezi nimi například Ceny Václava Hollara, titulu zasloužilý umělec a Ceny Johanna Gottfrieda Herdera. Život tohoto skvělého umělce a rodáka z pražských Holešovic byl dlouhá léta spojen s Prahou 1, kde se svými nejbližšími žil od roku 1962 v Rybné ulici, a to až do své smrti roku 1990.

„Pan Kamil Lhoták uspořádal velké množství výstav a díky synovi Kamilovi, vnučce Haně a Spolku přátel Kamila Lhotáka jejich počet stále a dodnes roste. Díla pana Lhotáka lze nalézt v řadě českých a zahraničních galerií a soukromých sbírek,“ upozornil Oldřich Lomecký, který z rukou Kamila Lhotáka mladšího převzal pamětní medaili jeho otce. Tisková mluvčí radnice a autorka konceptu Galerie 1 Veronika Blažková obdržela od Spolku přátel Kamila Lhotáka čestné uznání Galerie 1.

„Děkuji Praze 1 za toto významné otcovo ocenění,“ prohlásil malířův syn při přebírání čestného občanství a dodal, že na svého otce stále a rád vzpomíná.

Prodejní výstava „Léto Kamila Lhotáka“ představuje podle slov tajemníka Spolku přátel Kamila Lhotáka Evžena Škňouřila Lhotákovy obrazy v podobě autorizovaných reprodukcí obrazů na plátně, které jsou nejen uměleckým dílem se stejnou výpovědní hodnotou jako originály, ale jsou i dokonalými reprodukcemi konkrétních originálů zachycených na digitálních fotografiích. Spolek totiž chce veřejnost podrobně seznámit s celou Lhotákovou tvorbou, jeho obrazy však byly kompletně prodány galeriím, galeristům a soukromým sběratelům. Na trhu je také velké množství padělků.

Další informace: www.galerie1.cz a www.kamil-lhotak-1912.cz.