O park u Hlavního nádraží i další frekventovaná místa, kde bývá hodně odpadků, se nově nestarají jen najaté firmy. Od října k nim přibyla zhruba desítka brigádníků z řad lidí bez domova, které najímá Praha 1. Zapojují se hlavně tehdy, kdy firmy nepracují, ale přesto je úklid potřebný, tedy odpoledne a večer.

Prostředí, ve kterém člověk bydlí, obvykle nejlépe obstará právě on sám. Něco podobného teď dělají lidé bez domova ve Vrchlického sadech u Hlavního nádraží, kde řada z nich dříve pobývala či stále pobývá. A právě pro ně je určen program Prahy 1, která zatím zkušebně zaměstnala několik z nich pro úklid a drobnou údržbu. S dalšími zájemci jedná.

Postupně by jich radnice chtěla zaměstnat až dvacet, aby se mohli střídat. „Vrchlického sadům věnujeme speciální pozornost. Díky podpoře pozice koordinátora zlepšujeme bezpečnost ve spolupráci s policií a strážníky a navyšujeme a zlepšujeme úklid včetně odstraňování graffiti,“ vysvětlil radní pro životní prostředí a úklid Petr Kučera.

Pracovnice a pracovníky má na starost především magistrátní koordinátor snižování rizik na Praze 1 Zdeněk Horák. Ten řeší problémy lokalit, kde se schází bezdomovci a narkomani, tedy kromě okolí Hlavního nádraží například také Čelakovského sady. Podle něj se bezdomovci na práci sami hlásí.

„Někteří z nich zde pracovali již v létě, od začátku října však začal projekt Prahy 1. Kromě úklidu je zapojujeme i do odstraňování samolepek či přetírání graffiti na obecním majetku. Také rozšiřujeme místa, kde by mohli působit,“ uvedl Horák.

Jedním z dalších míst, kde brigádníci působí, je park za kostelem na rohu Jeruzalémské a Jindřišské. Jako zázemí jim nově slouží prostor v obecní budově ve Štěpánské ulici. Ten si sami vymalovali a dále ho zvelebují. Budou tady mít uskladněné pracovní náčiní a pomůcky.

„Každý si zaslouží druhou šanci – nabídka práce lidem bez domova řeší jejich jinak těžkou situaci na trhu práce, obtíže se získáváním finančních prostředků, přispívá k integraci a nabízí jim reálnou alternativu využívání času. Městská část tím jenom získá, a to nejen z hlediska úklidu, ale i z hlediska sociálního,“ doplnil předseda Výboru pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku Martin Špaček.

Kromě řešení sociálních problémů ve Vrchlického sadech připravuje vedení Prahy 1 projekt jejich revitalizace, do kterého by měl být začleněn i plán magistrátu na vedení tramvají kolem Hlavního nádraží. O tom se však bude ještě debatovat.

text: Michal Kalina, foto: archiv ÚMČ