Čapadlo, prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity, bylo ve středu 22. května oficiálně otevřeno na Smetanově nábřeží v centru hlavního města.

„Čapadlo, jedno z nejkrásnějších míst, která v Praze 1 máme, se přímo nabízí k tomu, aby otevřelo svou náruč pro kulturu a společenský život. Je skvělé, že tady provozovatelé hodlají organizovat spoustu akcí, na které budou zváni místní lidé,“ uvedla starostka první městské části Terezie Radoměřská. „Jsem ráda za spolupráci s novým nájemcem a budu ji velmi bedlivě sledovat – až tak bedlivě, že, troufnu si říci, tu budu častým hostem,“ dodala s tím, že by si na nábřeží s kouzelným výhledem na Vltavu, Hradčany a Kampu ráda vypila pivo i s bývalým starostou »jedničky« Petrem Hejmou: „Znovuotevřené Čapadlo má totiž jednu mimořádnost – Lavičku Václava Havla. Pomáhal ji tu zřídit právě můj ctěný předchůdce v úřadu a já jsem mu za to velmi vděčná,“ zdůraznila starostka.

Přímo u lavičky pak posledního československého i prvního českého prezidenta připomněl básník, hudebník a programový ředitel Knihovny V. Havla Jáchym Topol.

Jaké plány má s Čapadlem jeho nový provozovatel Robert Koura? „Chceme tady vybudovat volně přístupné komunitní místo, epicentrum sousedského i gastronomického dění, kde se v pohodové atmosféře budou setkávat a bavit lidé,“ sdělil a představil připravovaný program: „Od čtvrtka do neděle tu bude každý večer hrát živá akustická hudba různých žánrů, středy budou vyhrazeny stand-up komediím a podcastům. Vše podstatné najdete zde.

Čapadla jsou klenuté průchody nábřežními zdmi, u kterých se kdysi zachytávaly a rozebíraly připlavené vory.