Už dvacet let je „Letní dům“ nablízku dětem a mladým lidem z dětských domovů, pěstounských rodin i rodin v tíživé životní situaci. A už počtvrté uspořádala tato nezisková organizace benefiční akci pod širým nebem s názvem „Řeka přání“, kterou opět podpořila také Městská část Praha 1.

„Mezi Karlovým a Mánesovým mostem mohli všichni lidé zakoupit lampion a pak s ním po řece poslat přání dětí z rodin v obtížné situaci,“ popsal tradiční podporovatel akce a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Spolu s ním se na břehu Vltavy sešli podporující umělci a stovky rodin i přihlížejících labutí.

„Jedná se už o čtvrtý ročník benefiční akce ´Řeka přání´ na podporu rodin ohrožených sociálním vyloučením,“ vysvětlil herec a moderátor akce Pavel Nový. Kromě něho akci podpořili i jeho kolegové Petr Vacek, Jitka Sedláčková, Denisa Pfauserová či hudebník Felix Slováček mladší.

„Akcí, které pomáhají potřebným, není nikdy dost, proto děkuji Letnímu domu za jeho vytrvalost a pomoc těm nejohroženějším,“ uvedl Oldřich Lomecký s tím, že „Řeka přání“ a Vltava, jež je řekou života, k sobě patří. „Přeji všem, aby se jim plnila i ta nejobyčejnější lidská přání,“ dodal starosta Prahy 1.

A přání znevýhodněných dětí pomáhá plnit organizace Letní dům, zajišťující například odbornou péči v dětských domovech, ohrožených a pěstounských rodinách. „Koupí lampionu v hodnotě sto korun je například zajištěna půlhodinová odborná terapie,“ vyčíslil ředitel Letního domu Jan Bárta. Dobří lidé ale mohou využít i veřejnou sbírku. Podrobnosti naleznete ZDE.

http://www.letnidum.cz/zapojte-se

„Děti z ohrožených rodin netouží po drahé dovolené v cizině, ale po obyčejných zážitcích – po společné večeři doma, po tom, aby mohly jet za babičkou nebo aby měly komu vyprávět, co se všechno stalo o prázdninách,“ přiblížila organizátorka akce Martina Veselá z Letního domu.

Třináctiletý Ondra si přál, aby ho s bratry a sestrami nerozdělili. „Lucka, které je dvacet šest a prošla Letním domem, by si přála najít sama sebe,“ přečetl jedno z přání herec Petr Vacek. „Chci mít doma pohodu,“ přála si zase osmiletá Anežka. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Koupit lampion a poslat přání po řece přišli také radní Prahy 1 Filip Kračman a novinářka, moderátorka a ředitelka soutěže Miss Junior Kateřina Hamrová. „Moc ráda jsem podpořila tuto akci“.