Herec, textař a muzikant, dnes především výtvarník Marek Brodský vystavuje své obrazy ve vinárně Strada Del Vino (Pštrossova 34). Obrazy představují Brodského jako autora se sklonem k černému humoru a grotesce, svědčí o tom už pouhé názvy jeho děl: Mrouskání na krchově, Zarostlej veselej krchov, Kočičí kar, Funus s kocourem nebo Kočičí skupináč na krchově.

Marek Brodský

Funerální tematiku odlehčují použité barvy, náhrobky jsou růžové a žluté, nebožtíka kromě muzikantů vyprovází i veselé růžové prasátko (Podzimní funus). Bílý do klubíčka stočený kocour se objeví i na dalších obrazech: Kocour u krchova a Kocour u okna, jindy se uvelebí přímo na náhrobku. Vtipná je i nalepená skořápka vlašského ořechu, kolem níž jsou v kruhu shromážděni psi nejrůznějších „ras“, obraz nese název Oříšci si lámou hlavu s překladatelským oříškem. Brodského obrazy lze s trochou nadsázky chápat jako vítězství nad vidinou smrti, sarkasticko-ironický pohled na to, co, jak jejich autor říká, stejně každého jednou čeká.

Část autorova díla je ale také ovlivněna jeho muzikantskou minulostí, například obrazy Band on tour nebo dvě ilustrace k malířovým písňovým textům Černí ptáci a Nudný deník. Brodský byl ostatně autorem výtvarných návrhů obálek všech desek svého mateřské hudební skupiny Nahoru po schodišti dolů band.

Obrazy Marka Brodského jsou zastoupeny v několika  galeriích a také v soukromých sbírkách. Má své obdivovatele a sběratele.

Marek Brodský sklon k sarkasmu a černému humoru bezesporu zdědil po svém otci Vlastimilovi. „Už když mi bylo patnáct a říkal jsem mu, že mám pro něj k Vánocům skvělou desku, tak mě prosil, ať to není ta dlouhohrající, protože tu už by nestihl, a rád sedával u ústředního topení, aby si prý zvykl na kremaci, a takhle to jelo pořád…“ uvedl pro iDNES.

Doufáme, že obrazy s veselými hřbitovy v pastelových barvách s přítulnými kocoury a řádícími rozpustilými muzikanty si budete moci brzy prohlédnout i naživo po uplynutí vládních opatření. Majitel vinárny Strada Del Vino přislíbil, že výstava bude prodloužena.