Postmoderní hýřivost, svět luxusu a celebrit, konzumerismus a krásu. To vše nabízí nová výstava jednoho z nejvýznamnějších českých umělců současnosti – Pasty Onera. Tu můžete do začátku července navštívit v Galerii 1 ve Štěpánské ulici. Výstava, která nese příznačné jméno „Eternal beauty“ (v překladu Věčná krása), návštěvníkovi nabízí symboly ženské krásy, mužské elegance a luxusních předmětů. Určitým obloukem se v ní však dostane ke slovu také krása nejvyšší – ta životní.

Zdeňka Řandu alias Pastu Onera dnes již asi není potřeba obšírněji představovat. V současnosti jde o jednoho z nejvýraznějších českých umělců, kterého zásadně ovlivnily jeho začátky v graffiti scéně, pop-art a cartoonová estetika. Za svou dvacetiletou kariéru získal neochvějné místo na poli současného vizuálního umění. Jeho práce jsou zastoupeny v nejpodstatnějších českých uměleckých sbírkách současného a poválečného umění.

Svoji „Věčnou krásu“ Pasta veřejnosti odhalil na velkolepé vernisáži, jenž se uskutečnila 2. června v Galerii 1, kterou provozuje naše městská část. „Tato výstava je důkazem, že naše Galerie 1 má svoji vysokou prestiž a takováto krása do ní prostě patří,“ řekl úvodním projevu 1. místostarosta MČ Praha 1 Petr Burgr, který zároveň poděkoval celému týmu za organizaci. Do prostoru galerie dorazila na slavnostní zahájení výstavy také celá řada významných umělců, celebrit a veřejně známých osobností, kteří si tuto úchvatnou podívanou také nemohli nechat ujít. Výjimečný prostor Galerie 1 ocenil i sám autor. „Já jsem tento prostor vždycky obdivoval. Jednak kvůli své poloze a za druhé proto, jak byl citlivě zrekonstruován. Jsem nadšený z té kombinace industriální architektury a citlivého začištění toho prostoru. Myslím, že takhle by současná galerie měla vypadat a je mi velkou ctí, že zde mohu vystavovat,“ okomentoval Pasta Oner přednosti galerie ve své úvodní řeči.

Pokud se rozhodnete jeho výstavu navštívit, můžete všimnout dvou základních linií. Instalace nabízí jednak velké olejovo-akrylové malby, ve kterých Pasta rozvíjí klasickou pop artovou estetiku a navazuje na dějiny světového pop artu. Druhou linkou jsou autorské pastelové kresby. Pasta Oner ve svém úvodním slově poznamenal, že výstava symbolizuje určitou svobodu, kterou jsme my Češi získali až s velkým zpožděním. „Jsem strašně rád, že naše společnost dozrála do bodu, kdy můžeme stát na výstavách a vernisážích tohoto typu a jsme opravdu svobodní. Berte moji výstavu jako určitou vzpomínku, takové zakonzervování určité paměťové stopy naší civilizace, západní civilizace, do které patříme. A já se to tímto snažím trochu připomenout,“ dodal autor výstavy.

V této konkrétní instalaci můžeme spatřit odkazy a reminiscence na díla Roye Lichtensteina, Claese Oldenburga či Jamese Rosenquista. Zároveň však nabízí autorův čistý rukopis v podobě pastelových kreseb, která nesou odkaz autorovy graffiti a street-artové minulosti, stejně jako osobité grafické práce a typografii.