Návyková psychoaktivní látka s názvem Kratom, se v poslední době rozmáhá, co do užívání, nejen mezi dospělými, ale i dětmi a mládeží. Současná legislativa nijak nereguluje její prodej, k dostání je např.  v různých večerkách, prodejních automatech nebo na internetu, kdy si jej může opatřit prakticky kdokoliv.

Následky těchto „sběratelských předmětů“ (jak typicky prodejci látku označují) mohou být přitom fatální. Nebezpečí pro lidské zdraví jsou mj. následující: úzkosti, netečnost, bušení srdce,  nechutenství, dezorientovanost a ve vysokých dávkách může dojít i ke ztrátě vědomí. Při užívání s jinými návykovými látkami, jako je například alkohol, mohou být důsledky smrtící. Obzvláště dětský organismus není schopen látku odbourávat tak rychle, jako organismus dospělého člověka.

Máte-li podezření na předávkování kratomem, je nutné ihned volat linku 155. Dle dostupných údajů na kombinaci předávkování s kratomem zemřelo v České republice v letošním roce, tj. 2022, dosud 50 lidí (zdroj o počtu úmrtí: Jakub Frydrych, ředitel policejní Národní protidrogové centrály).