V úterý 18. března 2025 od 17 hodin se v Brožíkově sále Staroměstské radnice uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky osmi proslulých i méně známých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na československém území. Projekt organizuje společnost Post Bellum a městská část Praha 1.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 1 konal letos již posedmé, se zapojilo celkem osm žákovských týmů z pěti základních škol. Jeho hlavním cílem je zpřístupnit moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Pod vedením svých učitelů zaznamenali letos pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ J. G. Jarkovského, ZŠ Vodičkova, ZŠ nám. Curieových, ZŠ Brána jazyků a Malostranská ZŠ. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci.

„Česká školní inspekce ve své zprávě uvedla, že více než polovina žáků základních a středních škol má nedostatečné znalosti moderních dějin, a pro zlepšení situace doporučila Post Bellum jako jednu z nejvhodnějších organizací. Jsem velice rád, že v naší městské části má dokumentaristický projekt Příběhy našich sousedů již svou tradici. Zájem škol je obrovský, účastní se všechny základní školy zřizované MČ Praha 1. Příběhy považuji za projekt, který má smysl nejen při výuce dějepisu a poznávání novodobé historie. Žáci se v něm učí také mediálním dovednostem, vzájemnné spolupráci a prezentaci své práce. A hlavně je to baví,“ uvedl David Bodeček, 1. místostarosta MČ Praha 1.

„Žáci se v projektu seznamují s historií a nejrůznějšími osudy zajímavých osobností, za sedm let jeho trvání v Praze 1 již zaznamenali osudy 56 pamětníků. Máme radost, že v Praze 1 jsou Příběhy našich sousedů nedílnou součástí každého školního roku ve všech školách a vážíme si podpory a skvělé spolupráce s MČ Praha 1,“ řekla Michaela Szkála, koordinátorka projektu.

Děti zpovídaly například pamětnice druhé světové války Hanu Mikovou, mezi jejíž první vzpomínky na dětství patří vybombardovaný dům v Praze Dejvicích a blízké nákladové nádraží, a Zdenu Žajglovou, která svoji nejlepší kamarádku Židovku Eriku viděla po vysvědčení v první třídě naposledy. Válečné vzpomínky sdílel s žáky také Jaroslav Eliáš, lékař, předseda Společnosti pro duchovní hudbu a rytíř řádu maltézských rytířů, který v posledních válečných dnech ztratil otce. O životě v komunistickém režimu vyprávěl teolog, kněz a dlouholetý pražský arcibiskup Jaroslav Dominik Duka, ale také Petr Mamula, rodák z Prahy, který půlku života strávil v komunistické diktatuře a druhou pak v demokracii – emigroval do Německa a po sametové revoluci se vrátil zpět do České republiky.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Michal Šmíd (historik), Vojtěch Koval (média) a Lucie Strejčková (pedagožka) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a všem týmům poskytne cennou zpětnou vazbu. Prezentaci bude moderovat Tomáš Spáčil a je přístupná veřejnosti.  Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt je financován městskou částí Praha 1. Prezentace se koná pod záštitou JUDr. Jiřího Pospíšila, náměstka primátora hl. m. Prahy.