Městská část Praha 1 eviduje stále se zvyšující počet stížností na tzv. beer bikes neboli pivní kola. Občané dokonce vyhrožují peticí za zákaz těchto zákonem nedefinovaných vozidel v ulicích. Na základě těchto stížností a jednání Komise pro bezpečnost MČ Praha 1 proto Městská policie zahájila v těchto dnech systematické kontroly pivních kol a jejich pasažérů, kteří porušují především vyhlášku zakazující pití alkoholu na vybraných veřejných prostranstvích. Strážníci udělili od čtvrtka už jedenáct pokut v celkové výši 3400 Kč.

Pivní kola se v posledních letech stala oblíbenou atrakcí turistů v centru města. Až patnáct většinou nepřipoutaných pasažérů bez helmy v nich při pomalé jízdě popíjí alkohol, který je součástí ceny, a poslouchají hlasitou hudbu. Navíc v úzkých uličkách Prahy 1 blokují velmi často dopravu.

„Toto zařízení je velmi nebezpečné pro ty, co na něm pijí a šlapou, a současně je velmi nebezpečné pro chodce, řidiče a podobně. Je to zárodek dalších dopravních problémů. Občané Prahy 1 si navíc stěžují na hluk a nepořádek, který dělají často podnapilí pasažéři pivních kol. Dokonce se někteří obyvatelé Prahy 1 chystají psát petici za zákaz těchto vozítek,“ sdělil Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

Pivní kola jsou například oblíbenou zábavou turistů loučících se v Praze se svobodou. Za 350 eur (zhruba 9000 korun) si objednají 90 minut jízdy centrem města. V ceně je třicetilitrový sud s českým pivem, audiosystém s wifi a anglicky mluvící průvodce, který je zároveň řidičem. Za příplatek je pak možné si objednat i pohlednou servírku.

„Řidič samozřejmě alkohol nepije, pasažéři ovšem ano. Vzhledem k tomu, že pivní kola projíždějí většinou místy, kde platí vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti, tak ji de facto všichni nebo většina těchto pasažérů porušuje. Proto Městská policie přistoupila k jejich pokutování, což je v současnosti jedinou možností, jak se Praha 1 může proti hlukovým a jiným efektům pivních kol bránit. Jakmile jsme zahájili tyto systematické kontrolní akce, začali údajně někteří provozovatelé měnit alkoholické pivo v sudech za nealkoholické. Jsem zvědav, zda se to zákazníkům bude líbit, protože kontroly Městské policie budou pokračovat minimálně po celé léto,“ popisuje Ivan Solil a dodává: „Já sám jsem zastáncem úplného zákazu těchto pivních kol v ulicích Prahy 1, to se ale bohužel musí nejprve změnit zákon, stejně jako tomu bylo u segwayů.“

Zákaz pivních kol začal platit už v loni v listopadu v nizozemském Amsterdamu. I tam byly spouštěcím mechanismem stížnosti místních, kdy dokonce 6000 obyvatel Amsterdamu podepsalo petici vyzývající městskou radu, aby tato kola zakázala. Provozovatelé pivních kol se odvolali k soudu, ten ale souhlasil s názorem amsterdamské radnice, že pivní kola narušují veřejný pořádek a blokují dopravu v úzkých uličkách, a zákaz potvrdil.

  

Kontakt pro další informace:

JUDr. Ivan Solil
radní pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku
Mob.: 602 264 307
Tel.: 221 097 666
Email: ivan.solil@praha1.cz