Chcete si koupit originální věc a zároveň přitom i pomoc potřebným? Pak navštivte jeden z obchodů Sue Ryder. Třeba ten ve Štěpánské ulici 53 v Praze 1. Mají tu opravdu pestrý sortiment a zboží za velmi zajímavé ceny.

„Nabízíme oblečení, boty, kabelky, čepice, šály, rukavice, bižuterii, knihy, obrázky, dekorativní předměty, domácí potřeby a mnoho dalšího,“ prozrazuje velmi příjemná prodavačka paní Olina Baumruková.

Veškerý příjem z prodaného zboží putuje na zajištění péče o staré lidi v domově pro seniory, který organizace Sue Ryder provozuje v areálu Michelské tvrze v Praze 4. A to je vlastně i základní princip jejího fungování.

Příběh Sue Ryder je romantický a obdivuhodný zároveň. Zakladatelkou organizace se stala baronka Sue Ryder, která za války pracovala jako radistka v britském královském letectvu (RAF). Mimo jiné se tak dostala i do kontaktu s celou řadou československých pilotů, kteří v řadách RAF bojovali. Po válce se provdala za bohatého muže a rozhodla se peníze smysluplně využít. Založila proto dům pro válečné veterány, který se postupně proměnil v domov pro staré lidi.

„V České republice působí nezisková organizace Sue Ryder od roku 1998. Po celou dobu existence sbíráme zkušenosti a hledáme cesty, jak seniorům a jejich blízkým co nejlépe pomoci ve chvílích, kdy jim stáří začne přinášet starosti,“ říká Olina Baumruková. Tým Sue Ryder tvoří odborníci na stáří z mnoha profesí. Ctí jedinečnost každého člověka, pracují s životními příběhy klientů, respektují jejich zvyklosti i rozhodnutí, věnují jim láskyplnou péči, zájem, čas a nabízejí opravdu komplexní pomoc. Kromě zajištění péče v domově pro seniory v Michli poskytují i osobní asistenci, půjčovnu kompenzačních pomůcek, poradenství, on-line portál www.neztratitsevestari.cz a také paliativní péči.

A na jakém principu fungují zmíněné obchody Sue Ryder? Velmi jednoduše. Pokud máte doma věci, které už nepotřebujete, nebo nechcete, a jsou stále ve velmi dobrém stavu, darujte je těmto obchodům. „U oblečení by to měly být věci ještě nositelné. Prosíme, aby byly v pořádku a vyprané. Vyžehlené být nemusí, to si zajistíme sami,“ dodává Olina Baumruková.

Do obchodu přichází nakupovat muži i ženy. Ty upřednostňují oblečení a módní doplňky, muži si sem chodí často například pro košile. Své vyřazené kolekce sem totiž dodává britská firma Marks and Spencer. Kvalitní novou košili si tu tak můžete pořídit za cenu do 200 korun. Pánové si ale z obchodu Sue Ryder odnášejí i dekorativní předměty nebo bižuterii. „Lidé, kteří sem přicházejí, ale kupují zboží z celé škály sortimentu. A je patrné, že je sem přivádí i samotná idea organizace Sue Ryder, tedy pomáhat potřebným. Navíc každý kus zboží je tu spojený s konkrétním lidským příběhem či osudem, a to ať už vyjeveným nebo skrytým. Je tedy i nezaměnitelným originálem,“ podotýká Olina Baumruková.

Obchod Sue Ryder ve Štěpánské 53 je otevřen pondělí až čtvrtek od 10 do 19 hodin, v pátek do 18 hodin. V sobotu je otevřeno 10 až 14 hodin. Více na www.sue-ryder.cz.