Žáci Brány jazyků (M)milují film! V těchto dnech jsou už sice na zasloužených prázdninách, ještě před rozdáním vysvědčení si ale užili něco, co má na jejich škole, tedy na ZŠ Brána jazyků, dlouhou a skvělou tradici – letos už osmý ročník Filmového TRHáku; přehlídky soutěžních filmů mladých tvůrců z 8. a 9. tříd, konané v kině Světozor, kterou nakonec vyhrál snímek se symbolickým názvem Miluju film.

A když už zmiňujeme tradici Filmového TRHáku, nemůžeme nevyzdvihnout tři učitele školy a zároveň organizátory festivalu Evu Lukášovou, Romana Haase a Romana Elnera. Obětavé kantory, kteří za touto úžasnou akcí, jež děti baví i inspiruje pro život, stojí. Žáci 9. ročníků se i díky nim tak mají možnost rozloučit s devítiletou školní docházkou tak, že její konec nemusejí provázet slzy, ale naopak smích, radost, štěstí i gratulace.

Ale pojďme zpátky k filmovému večeru. Dvouhodinová akce shromáždila v kinosále rodiče i současné a bývalé žáky, učitele a zvané hosty, mezi nimi například místostarostu Davida Bodečka, vedoucího radničního odboru školství Pavla Štursu, předsedkyni školské rady Věru Dvořákovou a člena vedení SRPŠ Michala Vepřeka. Všechny pak z plátna pozdravil režisér Jan Pachl, který ocenil nespoutanou žákovskou tvorbu.

Diváci na plátně viděli pestrou směsici snímků – animované filmy Cena času a Stvoření Guacamole, artové snímky Miluju film a Lovenly, fotbalový snímek Final Battle!, hudební videoklip Diana Cyrus, ve kterém excelovala paní učitelka Diana Dvořáková, militaristickou Operaci M., parodického Harryho na houbičkách, kuchařský vhled do chodu a produkce školní jídelny Obídky se Zinuší, reflexi Nedokončeného filmu, drsně parodické Reklamy, školní love story s prvky návykových látek Cane Shuga a stepařskou one man show Gabriela Pohla Smooth Hotel Ritz.

„V krátkých filmech se odráží svět vnímaný dětskýma očima: i v něm je krásno, ale taky prvky války a násilí, humor i laskavost, někdy i psychické a rodinné vztahové problémy. Občas může být divák šokován tím, co se odehrává ve filmové scéně. Jako organizátoři někdy dlouhé hodiny řešíme míru a hranice, přípustnost odevzdané technické kvality, býváme i sami mezi sebou ve sporu, co ano a co ne, debatujeme s žákem-autorem, a to, co divák vidí, bývá až několikátá ´uhlazená´ verze,“ popsal Roman Elner, který si také všiml zajímavosti ve složení diváků Filmového TRHáku: „V předcovidových letech přicházeli především žáci 8. a 9. tříd a hlavně rodiče deváťáků. Letos si u mě kupovali vstupenky mezi prvními žáci 5., 6. a 7. tříd. Večer získává charakter celoškolní akce a žáci nižších ročníků se těší, až budou v 8. třídě a sami budou tvůrci promítaných filmů.“

Už v tradičním programovém schématu diváci nejprve viděli přibližně 70minutový blok filmů. Novinkou bylo hlasování o nejlepší snímek večera, kdy žákyně Ella zapojila diváky a jejich mobilní telefony do hlasování prostřednictvím formuláře přístupného přes QR kód. V druhé půli dvouhodinové akce přítomní sledovali to, co už znají z udílení Oscarů a Českých lvů – v tomto případě ocenění vybraných nominovaných žákovských tvůrců.

Dětští tvůrci přebírali z rukou organizátorů – Evy Lukášové a Romana Haase – sošku Filmové trefy a čelili leckdy „záludným“ otázkám moderujícího Romana Elnera. Vydařený večer měl všechno: od překvapení přes humor, chvíle napětí i rozpačité očekávání až další škálu emocí. Jak to už bývá, došlo i na slzy zklamání při pocitu neúspěchu, na druhou stranu slzy doprovodily i štěstí úspěšných. Pro odbornou porotu organizátorů bylo, se znalostí zákulisí tvorby filmů, velmi těžké rozhodovat o vítězích.

Jak tým organizátorů přiznal, příprava večera je místy velmi napínavá. „Řada dětí nechává vše na poslední chvíli, takže v závěrečný den odevzdání filmových plakátů, které jsou také součástí soutěže, jsem netušila, kolik se mi jich sejde. Po hodinách napětí, až na jeden, nakonec všechny – originální, ´s výtvarnou a dyzajnovou duší´. Hned jsem s podklady běžela do tiskárny a naštěstí jsme vše včas stihli,“ vykreslila napětí příprav Eva Lukášová.   

S přípravou filmů jako odborní poradci současných žáků 8. a 9. tříd pomohli velkou měrou i bývalí žáci Anna Hanzlová a Pravdomil Toman. I díky nim bylo možné vyřešit technické převedení filmů z mobilních telefonů žáků na plátna kin. „Když během víkendu před akcí zavoláte v nouzi nejvyšší bývalým žákům, že potřebujete pomoci s technickým problémem, a oni se hned on-line připojí anebo rovnou přijedou do školy se slovy ´Víme, jak vám, pane učiteli, na Filmovém TRHáku záleží´, je to skvělé,“ ocenil Roman Haas.

Přízeň diváků i přání žákovských tvůrců podílet se na vytvoření dalších nových filmů je už dnes zárukou, že se zase všichni zájemci i krátké žákovské filmy za rok potkají ve Velkém sále kina Světozor.

Cena Filmová trefa

(ceny udělené na základě nominací a výběru organizátory akce – E. Lukášovou, R. Haasem a R. Elnerem) 

Cena za cenu (za nápad na Filmovou trefu): Kryštof Bednář / 9. C

Cena za stmelení žáků 9. tříd při práci na závěrečném kolektivním vzpomínkovém filmu: Giselle Scantlebury / 9. D

Nejlepší kostýmy: Gabriel Pohl / 9. C – Step – Smooth Hotel Ritz

Nejlepší animovaný počin: Kryštof Hes / 8. C – Stvoření Guacamole

Nejlepší střih: Max Novák / 8. C – Reklamy (Neprůstřelné brýle, Pojištění)

Nejlepší kamera: Kryštof Kučera / 8. D – Miluju film

Nejlepší scénář: Mikuláš Pater a Cyril Grečner / 8. A – Harry na houbičkách

Nejlepší režie: Leontina Přikrylová / 8. B – Cane Shuga

Nejlepší vedlejší mužská herecká role: Albert Krejčí / 8. D – Miluju film

Nejlepší vedlejší ženská herecká role: Vivien Sobolová / 8. D – Cane Shuga

Nejlepší hlavní mužská herecká role: Edvard Vodrážka / 8. D – Miluju film

Nejlepší hlavní ženská herecká role: Zina Dlouhá / 9. A – Obídky se Zinuší

Nejlepší film večera: Miluju film

(cena vzešlá z elektronického hlasování diváků v sále Světozoru po promítání)

Nejlepší plakát: k filmu Cane Shuga

Nejlepší navržená pozvánka na Film. večer: autor návrhu Michal Zeman / 9. C

(ceny vzešlé ze školního hlasování žáků 5. – 9. tříd a pedagogických pracovníků)

Přehled filmů 8. ročníku Filmového TRHáku:

Smyčka s plakáty a pozvánkami

Upoutávka na Filmový večer a Animace: Film večer 2023

Nevzniklý film (9. A: Šimon Přibyl ve spolupráci s členy rodiny Cuhrů)

Harry na houbičkách (8. A)

Cena času (9. B: Helena Elisabeth Berti)

Reklama – část 1: Neprůstřelné brýle (8. C)

Cane Shuga (8. ABD)

Step – Smooth Hotel Ritz (9. C: Gabriel Pohl)

Operace M. (9. C)

Stvoření Gaucamole (8. C: Kryštof Hes)

Reklama – část 2: Pojištění (8. C)

Obídky se Zinuší (9. A)

Lovenly (9. A: Antonie Duhová)

Final Battle! (9. CD)

Diana Cyrus (9. D)

Miluju film (8. D)

Trailer učitelů – Volba nového ředitele se blíží… (učitelský film)

Vzpomínkové video 9. tříd (9. D: Giselle Scantlebury)

Všechny filmy lze sledovat na YouTube, kanál Filmový TRHák (https://www.youtube.com/@filmovytrhak1505/playlists)