Již od roku 2000 v nejstarší pražské zástavbě, kde každou hodinu zní zvony z kostelů, se u jediného stromu v Michalské ulici 8 otevírají těžká dřevěná vrata. A to vždy v 11 hodin, aby dovnitř pozvala příznivce českého výtvarného umění. Překročením pomyslného prahu se ocitnete v jiném světě a jiném čase. Interiér galerie je často návštěvníky obdivně fotografován, a tak je tento „ostrov“ uprostřed Prahy znám snad na všech kontinentech.

V Galerii Ostrov najdete obrazy, užitou i volnou grafiku, keramiku, sochy, plastiky, porcelán a autorský šperk. A jestli vám při prohlídce umělecké předměty budou připomínat sortiment výstavních síní někdejšího DÍLA, nebudete daleko od jádra věci. Zde se tehdy nakupovalo často na splátky, jen aby si každý mohl pořídit nějaký originál od českých autorů.

I dnes navštěvuje galerii převážně tuzemská klientela, která zná práci našich umělců a má ji ráda. To je ten základ a pilíř zákazníků, kteří zůstali věrni českým autorům a mé galerii. Ke spolupráci si vybírám výtvarníky blízké mi osobně i svou tvorbou,“ prozrazuje majitelka Eva Rabasová a uvádí výčet jmen: „Z grafiků je to například T. Hřivnáč, L. Kuklík, J. Slíva, N. Synecká, O. Vychodilová, K. Oberthor, O. Janeček. Za autory drobné plastiky Š. Radová, E. Roučka, K. Hlava, T. Štolba, Z. Koristka. Malbu zastupují J. Velčovský, J. Pálek, J. Štědra, K. Skála, L. Horváth, A. Albrecht. Keramiku s porcelánem R. Linhartová, S. Martinec, J. Wernerová. A autorský šperk J. Milessone, E. Baďurová a E. Babincová.“

V atmosféře galerie vznikla i letitá přátelství s jejími návštěvníky. Rádi se sem vracejí, protože ceny jsou opravdu přijatelné, a tak si zde každý vybere nějaký dárek pro své blízké nebo jen tak pro radost. Kupříkladu autorský porcelánový šperk od Pravoslava Rady pořídíte již od 300 korun.

„Ti, kdo do prostoru galerie jednou vstoupili, se často při návštěvě Prahy vracejí. Ať už jsou z Čech, Moravy, Slezska anebo ze vzdálenějších míst. S mnohými zákazníky jsme navázali důvěrná a hezká přátelství, za to jsem jim velmi vděčná,“ uzavírá Eva Rabasová, která má k výtvarnému umění vztah nejen přes profesi, ale i rodinnými vztahy. Pochází z rodu Václava Rabase, skvělého krajináře 20. století, který tvořil nejraději obrazy z okolí rodných Krušovic na Rakovnicku, ale též ze Žatecka, Slánska a Žluticka.