V Galerii 1 se návštěvníkům v březnu otevřel svět jednoho z nejvýznamnějších českých grafiků. Výstava „Krásná neznámá“ představuje desítky nejznámějších litografií, ale nabízí i zajímavou ochutnávku akrylových maleb velikána české litografie Vladimíra Suchánka. Ten by letos oslavil kulaté 90. narozeniny.

Na přípravě výstavy, která se veřejnosti otevřela 1. března, se podílela prakticky celá rodina Vladimíra Suchánka. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na přípravě této výstavy podíleli, celé naší rodině, městské části Praha 1 a Galerii 1, že nám zde výstavu umožnily realizovat. Tátovi by bývalo bylo 90 let před čtrnácti dny, a tak je tato výstava také trochu k jeho narozeninám,“ uvedl výstavu děl Vladimíra Suchánka jeho syn Martin. Na svého manžela během úvodní řeči zavzpomínala také jeho poslední žena a celá řada významných osobností z řad výtvarníků, herců či zpěváků. Jeho význam připomenuli také zástupci naší městské části.

„Mám během krátké doby možnost zahájit zde za Prahu 1 už čtvrtou vernisáž a musím říct, že takový zájem publika jsem opravdu nečekal a mám z toho obrovskou radost,“ přivítal návštěvníky po okraj zaplněné galerie místostarosta pro školství a kulturu Prahy 1 David Bodeček. A zároveň dodal, že tato výstava není jen výstavou grafika, ale také malíře a hudebníka, který hrál na housle, klarinet a saxofon. Vladimír Suchánek byl zkrátka renesanční umělec a není ho asi potřeba obsáhle představovat. Patří bezpochyby k nejvýznamnějším českým grafikům vůbec, byl 20 let předsedou Společnosti českých umělců grafiků Hollar, a zároveň také držitelem státního vyznamenání Medaile za zásluhy v oblasti umění a celé řady dalších prestižních ocenění. Během svého života realizoval více než 150 výstav v České republice i v Evropě a jeho díla jsou obsažena ve sbírkách Národní galerie v Praze, Albertina Wien, Rockford Art Museum a v řadě dalších veřejných a soukromých sbírek u nás i v zahraničí.

Na jeho litografiích se často objevuje motiv spirály nebo ulity a ženské postavy. Oba tyto motivy v sobě přitom obsahuje celá řada Suchánkových tisků litografií, z nichž jeho možná vůbec nejznámějším dílem je barevná grafika Půlnoční ulita. Ta vznikla v roce 2019, a je tak jeho vůbec poslední grafikou s motivem ulity. Ale nejen na ní se mohou návštěvníci výstavy těšit. Vedle barevných tisků z kamene se však můžete těšit také na soubor akrylových maleb z 90. let, které jste doposud pravděpodobně neviděli.

Výstavu „Krásná neznámá“ si můžete přijít vychutnat do Galerie 1 ve Štěpánské ulici až do 25. března. Navíc, pokud byste měli zájem, jsou v průběhu výstavy plánovány dvě komentované prohlídky, a to 8. a 15. března, vždy od 17. hodin.

Podrobnosti o výstavě naleznete na https://www.praha1.cz/kultura/galerie-1/