Ve zcela zaplněném nádherném Mramorovém sále Clam-Gallasova paláce v Husově ulici se ve středu konalo slavnostní udílení cen Grafika roku 2016 a Cena Vladimíra Boudníka. Městská část Praha 1 je tradičním podporovatelem a spolupořadatelem této prestižní umělecké soutěže.

„Pro Prahu 1 je ctí, že může podporovat tuto jedinečnou nezávislou soutěž, a já si velmi cením toho, že je mi každoročně umožněno předat Cenu starosty Prahy 1. Soutěž je bezpochyby velmi důležitá a motivující pro samotné umělce, příznivce české grafiky a výtvarného umění, ale samozřejmě také pro studenty grafiky a dalších výtvarných oborů. Všem zájemcům doporučuji navštívit výstavu soutěžních děl v Clam-Gallasově paláci, která potrvá do 26. března,“ uvedl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

Cenu starosty Prahy 1 (a zároveň ocenění za nejlepší studentskou práci) obdržel Jakub Bachorik z UMPRUM za svůj grafický list s názvem Haf & Hail (dřevořez motorovou pilou, linoryt). Jeho práce zobrazující „hajlujícího německého ovčáka“ vznikla podle autorových slov v rámci školního workshopu jako reflexe lidí účastnících se extremistických demonstrací.

Vladimír Boudník byl originální český malíř a grafik, který zemřel v roce 1968 ve věku pouhých 44 let. Byl přítelem Bohumila Hrabala i hrdinou jeho knih. Cenu nesoucí jeho jméno získal za mimořádný přínos a celoživotní tvorbu Karel Malich, který se tak stal v pořadí dvaadvacátým laureátem Ceny Vladimíra Boudníka. Portrét Karla Malicha můžete zhlédnout >> ZDE <<

Soutěž Grafika roku chce každoročně upozorňovat na to nejlepší, co se v tuzemsku objevuje v umělecké grafice. Koná se od roku 1994, poslední dva roky pod patronací Nadace Hollar. Letos se do soutěže přihlásilo 272 prací, z nichž lze na výstavě v Clam-Gallasově paláci zhlédnout 147 děl.

Laureáty ceny Grafika roku 2016 se stali v kategorii A (velký formát) Jan Jemelka – grafický list Zimní let (dřevořez), v kategorii B (malý formát) Petr Štěpán za grafický list Milenci (měkký kryt) a v kategorii C – studentské práce, Cena Simeony Hoškové – Jakub Bachorik za grafický list Haf & Hail.

Cenu poroty obdržel Petr Brožka za grafický list Symetrie č. 7 (počítačová grafika), Cenu za tisk z výšky získala Klára Stodolová za grafický list Motýlí keř, podvečer (dřevořez), Cenu za tisk z hloubky Martin Velíšek za grafický list OUVERTURE (prořezávaný hlubotisk), Cenu za serigrafii Jan Bažant za grafický list Podél toku (kolorovaný sítotisk, stříkané šablony) a Cenu za počítačovou grafiku Markéta Crhová za grafický list Mech.

Gratulujeme!

Více informací: http://www.grapheion.cz/ a www.hollar.cz