V kavárně Činoherního klubu proběhlo v úterý 29. září udílení cen za českou detektivní literaturu. Oceněny byly nejlepší knihy tohoto žánru a také jednotlivé povídky. Autorem detektivní knihy roku se stal Jiří Březina.

Ceny tradičně vyhlašuje Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP). Nejstarší soutěží je Cena Havran o nejlepší povídku roku, jež byla udělena již pošestadvacáté, o rok kratší dobu se udílí Cena Jiřího Marka za nejlepší knihu roku. Později přibyly povídkové soutěže čtenářských organizací, vycházející z „havranovského“ klání. Od roku 1999 se udílí Cena Společnosti Agathy Christie, od roku 2003 Cena České společnosti Sherlocka Holmese.

Zahájení příjemného posezení v kavárně Činoherního klubu se ujal Pavel Mandys, literární propagátor a spoluautor úspěšné knihy Dějiny české detektivky, která vyšla na konci minulého roku v nakladatelství Paseka. Pavel Mandys a Lubor Falteisek besedovali pak spolu i s diváky o fenoménu detektivního žánru a o jeho přesahu do dalších literárních směrů. Zavzpomínali i na velikána Karla Čapka a zmínili také „odskoky“ různých renomovaných spisovatelů, kterým to nedá, a když ne knihu, tak alespoň detektivní povídku si rádi napíšou.

Ceny Jiřího Marka:

Hlavní cena: Autor Jiří Březina, kniha Vzplanutí
2. místo Jan Frána, kniha Pavoučí případ
3. místo Martin Goffa, kniha Přiznat vinu

Čestné uznání:
BERG: Chamtivost (Kniha Zlín)
Vilém Křížek: Strach za oponou (Mystery Press)
Iva Procházková: Nekompromisně (Paseka)
Martin Stručovský: Zavátá sněhem (Motto)

Gratulace oceněným účastníkům neměla konce a v kavárně Činoherního klubu, vyzdobené fotografiemi z divadelních představení z historie i ze současnosti, žádný zločin nebo vražda nehrozily. Všechny poutavé příběhy najdete pro dlouhé podzimní a zimní večery v knihkupectvích na Praze 1 nebo se nechte inspirovat na www.ceskadetektivka.cz.