První Češka, která dokončila Rallye Dakar, a první žena, jež v tomto závodě startovala na čtyřkolce. To je Olga Roučková, která se ve středu sešla na radnici se starostou Městské části Praha 1 Oldřichem Lomeckým.

 „Moc obdivuji její výkon i to, jak jí fungoval tým a jak se popasovala s náročnou logistikou,“ ocenil starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který Olgu Roučkovou pozval, aby jí pogratuloval k výkonu i výsledku a aby si s ní popovídal o jejích zážitcích.

„Proč tady všichni jsou? Proč se tu ničí?“ říkala si pohledná rodačka z Děčína, mezi přáteli známá jako Ollie, po dojezdu prvního úseku letošního Dakaru. Nenechala se ale odradit, zabrala a přes řadu obtíží, nástrah a překážek dosáhla skvělého výkonu, když nakonec dojela mezi ženami na fantastickém třetím místě a ve čtyřkolkách obsadila celkové vynikající šestadvacáté místo.

Je třeba ale upozornit, že Olga Roučková je zkušená a úspěšná závodnice s titulem mistryně Evropy z extrémní série závodů FIM Europe, kde loni startovala jako jediná žena.

Čtyřkolek se z celého světa sešlo na Dakaru devětačtyřicet, žen pak bylo ve všech kategoriích celkem dvanáct,“ prozradila sympatická sportovkyně, která jela Dakar poprvé. O to cennější byl její výkon i výsledek.

A to nemluvíme o potížích, které ji potkaly. V prvním případě jí prasklo lanko plynu. Olga si ale hned poradila, na lanku od plynu udělala očko a tahala za něj palcem – dlouhých 350 kilometrů velmi náročným terénem…

Nevyhnul se jí ani ošklivý pád v místě, jež vypadalo nevinně, ale byl tam písek „nakypřený“ kamiony. Když se pak snažila vyhrabat svoji čtyřkolku, prohnal se kolem kamion a přejel jí přední kolo. Vzala tedy do ruky kámen, narovnala zdeformované kolo a jela dál…

Z jejího vyprávění je jasné, že se jí extrémně náročný závod dostal pod kůži. „Když budou peníze a zdraví, tak určitě pojedu znovu,“ prohlásila bez zaváhání s tím, že na účast na Dakaru potřebuje sehnat dva a půl milionu korun.

„Věřím, že Praha 1 bude moct přispět a podpořit tak Olgu Roučkovou s jejím týmem. Bylo by pěkné, kdyby se i vlaječka naší městské části objevila na startu Dakaru,“ uvedl zasněně starosta Oldřich Lomecký. Tak uvidíme. V každém případě přejeme Olze Roučkové pevné zdraví a držíme palce.