Městská část Praha 1 se zásadně posunula v ochraně obyvatel Prahy a jejich návštěvníků před komerčními elektrokoloběžkami a dalšími vozítky, které ohrožují bezpečnost chodců. Radnice zavede zákaz vjezdu elektrických koloběžek a dalších strojů do peších zón v centru. Zákaz se nedotkne jízdních kol, klasických elektrokol ani bezmotorových koloběžek. Pražané si pro vlastní elektrokoloběžky budou moci zažádat o souhlas k vjezdu na úřadu Prahy 1, obdobně jako pro automobily.

“Nevidíme smysl v tom okamžitě vše zakazovat, vždycky nejprve vedeme jednání, ve kterém se snažíme nastavit férové podmínky pro obě strany. Chceme, aby se na Praze 1 dobře podnikalo, ale podnikání nesmí obtěžovat místní obyvatele,” komentuje krok radnice radní pro dopravu David Skála, (Praha 1 Sobě). „Společnost Lime nesplnila žádný z našich požadavků na bezpečný a rozumný provoz, proto po roce usilovných vyjednávání musíme přistoupit k dalšímu kroku a připravujeme omezení vjezdu do pěších zón v centru města,“ dodává Skála. 

Zákaz se týká všech komerčních elektrokoloběžek, majitelé vlastních vozítek z Prahy 1 budou moci na radnici požádat o výjimku obdobně jako pro své auto. Městská část očekává, že žádostí mohou být desítky oproti stovkám komerčních elektrokoloběžek, které se v posledním roce masivně rozšířily v provozu. 

“Řešení pilotního zákazu vjezdu pro koloběžky a další turistická lákadla jsem projednal s náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem, který nám vyšel vstříc, a jednám také s policií. Navrhli jsme konkrétní podobu doplnění stávajícího značení a zákaz vjezdu může začít platit už na nejbližší novou turistickou sezonu,” vysvětluje Skála.

Návrh zákazových značek

Tisková zpráva ke stažení zde – DOC