Radnice Prahy 1 připravila opatření pro zklidnění ruchu v Dlouhé ulici a okolí. Následující tři víkendy v dubnu bude lokalita zkušebně uzavřena pro automobilovou dopravu nerezidentů a taxislužeb, vždy v pátek a v sobotu od 22:00 do 03:00. Opatření má omezit hluk v rezidenční oblasti. Dodržování zákazu vjezdu i nočního klidu bude na místě vymáhat Policie ČR i městská policie. Praha 1 koordinuje akci s magistrátem.

Omezení dopravy se týká ulic Dlouhá, V Kolkovně, Rámová, Masná, části ulic Kozí a Rybná. V Dušní ulici se v dotčené časy bude jezdit v opačném směru než je běžné přes den. Uzavření oblasti pro auta je zatím zkušební – bude platit po dobu tří víkendů vždy v pátek a v sobotu v noci, 12. a 13. dubna, 19. a 20. dubna a 26. a 27. dubna vždy od 22:00 do 03:00.

Zákaz vjezdu je technicky řešen dopravním značením, dodržování zákazu i nočního klidu bude na místě kontrolovat na třicet policistů a strážníků. Akce se uskuteční díky intenzivní spolupráci magistrátu a nového vedení Prahy 1 – radního pro dopravu Davida Skály, místostarosty Prahy 1 Petra Hejmy, náměstka primátora pro bezpečnost Petra Hlubučka a nočního starosty Jana Šterna z týmu pražské radní pro kulturu Hany Třeštíkové.  

Centrum Prahy by mělo být obyvatelné pro místní a měli by se tu cítit tu komfortně, což se dnes o okolí Dlouhé po většinu roku nedá říct. Řešíme to jako prioritu. Pokud nechceme, aby se střed města dál vylidňoval a usedlíci ustupovali turistickému ruchu a zábavnímu průmyslu, musíme konat. Nelze bohužel přijít s řešením, které by nikoho, byť krátkodobě, neomezilo. Dopad opatření pro místní se ale snažíme zmírňovat a vycházet jim vstříc,“ okomentoval zkušební dopravní opatření starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. Účinek opatření radnice následně vyhodnotí, než rozhodne o dalším postupu.

Autem ano, taxíkem nikoli  

Rezidenti s trvalým bydlištěm v občanském průkazu se dopraví ke svým domovům vozem, který budou řídit. Rezidenti, kteří pojedou autem a trvalé bydliště v lokalitě nemají, policie do oblasti nepustí, jelikož taková situace by odporovala použitému dopravnímu značení. Ze stejného důvodu bude v době opatření lokalita kompletně uzavřena pro vjezd taxislužeb a dalších smluvních přepravců. Omezenou lokalitu taxi obslouží z ulice Revoluční, Pařížská, Řásnovka nebo na Staroměstském náměstí, tedy v pěší vzdálenosti desítek metrů. Po dobu opatření radnice Prahy 1 pověřila kontaktní osobu pro řešení speciálních požadavků místních, kterým chce v rámci legislativních možností vycházet vstříc.  

„Stejné opatření dobře funguje jinde ve světě, například v okolí Rembrandtova náměstí v Amsterdamu. Množství projíždějících aut a taxíků v Dlouhé a přilehlých ulicích tu tvoří značnou část celkového hluku, často tu vznikají konfliktní situace, na které se váže další hluk – troubení, hlasitá hudba z okýnek aut a podobně. Věříme, že opatření se projeví a místní pocítí zlepšení,“ komentuje záměr David Skála, radní pro dopravu Prahy 1 (Praha 1 sobě). „Časový rozsah zkušebního opatření jsme stanovili mimo jiné podle počtu hlášení na městskou policii, kterých bývá nejvíc právě v tomto časovém rozmezí. Pokud se opatření osvědčí, chceme následně lokalitu na noc dlouhodobě uzavřít pomocí výsuvných sloupků, které rozeznají auta rezidentů,“ dodává Skála. Stálé řešení by přicházelo v úvahu nejdříve za tři čtvrtě roku.

Do té doby radnice pokračuje mimo jiné ve snaze o navýšení počtu policistů v ulicích. „Dopravní omezení je dalším z mixu opatření pro zklidnění dlouhodobě problematické oblasti. Rozhodně ale nechceme komplikovat situaci místním podnikatelům, radnice Prahy 1 s předstihem informovala všechny firmy v lokalitě. Pokusíme se zároveň maximálně vyjít vstříc jejich potřebám i v době uzavírky,“ říká místostarosta pro obchod a služby, bezpečnost a veřejný pořádek Petr Hejma. „Problém hluku vyřešíme jedině ve spolupráci všech aktérů – Prahy 1, místních obyvatel, policie, magistrátu, ale i s provozovateli místních hospod, klubů a barů, se kterými také jednáme,“ dodává Hejma.

Měřič hluku zůstává raději bez displeje

V minulosti sehrál v okolí Dlouhé ulice kuriózní roli měřič hluku s viditelným displejem, který na roh Kozí, Masné a Dlouhé ulice umístilo bývalé vedení Prahy 1. Turisté a podnapilí kolemjdoucí se u něj předháněli, kdo vygeneruje větší hluk.

Současné vedení Prahy 1 nechává vypnout viditelný displej, zařízení však na svém místě z praktických důvodů zůstane. „Data z měřiče chceme i dále monitorovat, není ale důvod, aby působil jako pouťová atrakce. Závody v hluku jsou to poslední, co v Dlouhé potřebujeme,“ komentuje krok starosta Pavel Čižinský.