Radnice první městské části už několik dnů intenzivněji uklízí a čistí veřejná místa vystavená zvýšenému znečišťování, ale také třeba prostranství před nemocnicemi či poliklinikami. Od neděle navíc odstartovala preventivní dezinfikování domů s pečovatelskou službou. Do pomoci obci se zapojují občané i podnikatelé.

„Velmi děkuji členům Jednotky Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, kteří ve svém volnu pomáhají své obci a sousedům. Děkuji také pracovníkům Střediska sociálních služeb a dalších organizací, kteří příkladně zvládají nelehkou situaci. Opravdu si ceníme ochoty všech občanů a podnikatelů, kteří chtějí pomoci,“ ocenil starosta Prahy 1 Petr Hejma, který průběžně vše řeší s ostatními členy krizového štábu.

Prvním domem, kde proběhlo preventivní dezinfikování, byl dům s pečovatelskou službou v Týnské, kde dobrovolní hasiči podle velením Zdeňka Čiháka vydezinfikovali chodby, jídelnu, toalety, šatny a další společné prostory. Postupně mají preventivním vydezinfikováním projít všechny domy s pečovatelskou službou.

Každý den navíc probíhá kromě běžného úklidu i intenzivnější úklid veřejných míst vystavených zvýšenému znečišťování, ale také třeba prostranství před nemocnicemi či poliklinikami. Postupně budou přibývat další lokality a místa.

„Velkou pozornost věnujeme rovněž seniorům, kteří jsou v současné závažné epidemiologické situaci tou nejohroženější skupinou,“ dodal Petr Hejma. Praha 1 a její Středisko sociálních služeb nabízejí nově pomoc svého systému tísňové péče i těm seniorům, kteří jinak nejsou uživateli této služby. Na telefonních číslech dispečinku tísňové služby 724021789 a 224948465, která fungují 24 hodin denně, získají potřebné informace a zároveň jim jejich prostřednictvím bude v případě nutnosti poskytnuta požadovaná neodkladná péče.

K dispozici jim je také terénní pečovatelská služba, která nabízí zejména dovoz jídla, pomoc při úkonech osobní hygieny, nákupy, doprovod k lékaři v nezbytně nutných případech či donášku léků. Tato péče je přednostně poskytována stávajícím klientům, kteří tuto službu již využívají, a osamělým seniorům, kteří nemohou využít pomoc svých rodin a dalších příbuzných. Radnice v této souvislosti prosí obyvatele, aby ve svých domech věnovali pozornost osaměle žijícím seniorům a aby je upozorňovali na uvedené služby.

Přes vlastní obtížnou situaci se do pomoci městské části a jejím obyvatelům zapojují živnostníci a podnikatelé. Restauratéři například nabídli zdarma přípravu a rozvoz jídel seniorům a dalším ohroženým skupinám, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně postaral.

Pomoc podnikatelům, na které tvrdě dopadla současná vládní nařízení pro boj proti nákaze koronavirem, naopak připravuje sama radnice. Její forma bude v nejbližších dnech zveřejněna.

Od pondělí 16. března bude do odvolání uzavřena radnice ve Vodičkově 18 a její další pracoviště. Veškerá komunikace se zaměstnanci bude probíhat telefonicky a e-mailově. Skutečně neodkladné záležitosti budou pak řešeny po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě. „Věřím, že občané pochopí, že je naší prioritou ochrana zdraví zaměstnanců, kteří ale jinak samozřejmě budou občanům k dispozici,“ uzavřel Petr Hejma.

Tisková zpráva ke stažení zde –  DOC