Mobilní komunitní centrum OKO se stěhuje do prostor Pražského kreativního centra a láká na besedu s šachovým velmistrem Davidem Navarou, divadlo, hudbu i animaci

Praha, 15. února 2017 – Společná výstava pětadvaceti výtvarníků se zkušeností s duševním onemocněním TA-JEMNÁ ZÁKOUTÍ MYSLI je od 15. února k vidění na dvorku Pražského kreativního centra (Skautský institut) na Staroměstském náměstí.

Výstava bude mít několik doprovodných akcí:

Čtvrtek 22. února bude ve znamení animace a divadla. Od 16 hodin je možné navštívit terapeutickou kreslírnu světlem s výtvarnicí Ade Anejde (lunchmeat label). Od 19 hodin zahraje Bohnická divadelní společnost svůj legendární rakvičkový horor Ufoun je kamarád.

Na pondělí 26. února chystáme besedu s šachovým velmistrem Davidem Navarou. „Možná nejsem psychicky úplně zdráv, ale jako autista si nepřipadám a Aspergerův syndrom možná i mám, ale nikdo mi ho nediagnostikoval. Oficiálně jsem jen neurotik,“ napsal David Navara před časem na svém blogu. O tom, jaký je vztah mezi psychiatrickými diagnózami a meditováním nad čtyřiašedesáti černobílými políčky si s ním budou povídat moderátoři ze Studia 27 – Zaostřeno na duši, což je tým novinářů se zkušeností s duševním onemocněním, který získal loni prestižní mezinárodní cenu SozialMarie.

S Prahou 1 se rozloučíme ve čtvrtek 22. března koncertem současné hipohopové alternativy Inau a Debbi Love a promítáním oceněného bulharského filmu Glory.

Jádrem projektu OKO – mobilní komunitní centrum je výstava TA-JEMNÁ ZÁKOUTÍ MYSLI. Ta představuje díla aktivních a úspěšných umělců jako je autorka komiksů Toybox, ale i méně známých výtvarníků, pro něž je malování úlevou od chronických psychických obtíží. Kurátorem výstavy je výtvarník a hudebník Milan Cais.

Jedinečnou zkušenost zprostředkuje PSYCHOLAMPA: Třeba se vám rozsvítí designérky Anny Marešové a režisérky Kláry Jakubové. Při sledování interaktivního snímku „Do vlastních rukou“ návštěvníci na vlastní kůži zažijí, jak se cítí lidé se schizofrenií. Pro umocnění zážitku zhlédne každý z diváků projekci o samotě, v unikátním designu připomínajícím stojací lampu.

OKOfest vol. 3 – Centrum taje je třetí ze série akcí projektu s názvem Mobilní komunitní centrum OKO – Žijeme spolu a bavíme se. Ten putuje po dobu roku a půl Prahou a prostřednictvím umění chce vtahovat návštěvníky do světa lidí se zkušeností s duševním onemocněním. OKO chce na jedné straně ukázat obrovský potenciál těchto lidí, ale také nechat nahlédnout do jejich života, často určovaného bojem se stigmatem a předsudky.

„Přibližně ve třinácti letech jsem trpěla silnými depresemi. Tehdy mi přišlo nemyslitelné se o ten fakt s někým podělit. Zároveň jsem sama vnímala, jak mi pomáhá, když vím, že někdo další prožívá podobné věci také,“ upozorňuje na potřebu destigmatizace lidí s duševními potížemi Štěpánka Jislová, která je zároveň autorkou vizuálu OKOfestů.

V každé městské části zakotví mobilní komunitní centrum OKO na 3 měsíce a vytváří tak jedinečný prostor pro setkávání, vzájemné poznávání a diskuzi nejen o duševním zdraví. Kromě výstavy nabízí program filmové projekce, divadelní představení, koncerty, přednášky nebo animační dílny pro širokou veřejnost i lidi se zkušeností s psychickou nepohodou.

Na území Prahy 1 zůstane Mobilní komunitní centrum OKO do konce března. V dubnu se přestěhuje na Prahu 7 a do konce roku 2018 vystřídá ještě dvě další městské části.

Pořadatelem akce, která se koná pod záštitou starosty Prahy 1 – Ing. Oldřicha Lomeckého, je organizace Art Movement. Hlavním partnerem je Fokus Praha, jenž podporuje lidi s duševním onemocněním na cestě k zotavení.

Projekt ‚OKO mobilní komunitní centrum – žijeme spolu a bavíme se‘ je spolufinancován Evropskou unií.

Info: http://okocentrum.cz

www.facebook.com/okomobilnikomunitnicentrum