Milan Jiřík - Divadlo barevných stínů

Vystavená kolekce děl od umělce Milana Jiříka nás zavádí do fascinujícího světa divadla barevných stínů, kde se umění prolíná s inovací a odvahou. Milan Jiřík, již během svých studií na gymnáziu u LŠU v Písku, byl považován za mimořádný výtvarný talent, avšak cesta ke studiu na vysoké umělecké škole mu byla neumožněna. Tento fakt však nezabránil Milanovi Jiříkovi ve vybudování respektovaného uměleckého portfolia.

Jiřík se, přestože mu byla nabídnuta výtvarnická pozice za určitých podmínek, odmítl zapojit do politické struktury, a rozhodl se vydat vlastní cestou. Jeho tvůrčí energie a vášeň pro inovaci a krásno se projevila nejen v jeho práci, ale i ve spolupráci na rekonstrukci Národního divadla a dalších projektech.

Jako průkopník pouličního prodeje šperků na vánočních trzích, se rozhodl svoji tvorbu přiblížit široké veřejnosti. Jeho unikátní technika pískových obrazů a inovativní přístup k výtvarnému řemeslu přinesly Jiříkovi zasloužené mezinárodní uznání.

Jeho příběh je poznamenán odvahou odmítnout kompromisy a držet se své vlastní cesty. Velkým milníkem v jeho kariéře bylo přijetí do Unie výtvarných umělců po sametové revoluci a následná možnost podělit se o své znalosti jako učitel výtvarné výchovy.

Výstava představuje nejen šperky a obrazy, ale i jeho poslední výtvory – sochy z barevných PET lahví, které s proměnlivým osvětlením tvoří hypnotizující hru barevných stínů na bílém plátně. Jeho dílo „Líbající se vyhozené PET lahve“ se stalo nedávnou součástí sbírek moderního umění Národní galerie, což svědčí o jeho trvalém uměleckém odkazu a inovativním přístupu k výtvarné tvorbě.

Samotná výstava potrvá až do 28. června. Vstup na výstavu je bezplatný.