Loretánská 179/13, Hradčany

Víte, co to je „zavěšený kafe“? Nevíte? Tak to přijde pán do kavárny, vypije kávu a povídá: „Platím dvě kávy – tu, co jsem vypil, a jednu zavěšenou.“ Přijde jiný pán, nemá peníze, tak povídá: „Není tady nějaký zavěšený kafe?“ Když je, tak ho vypije a jde domů. Tak teď už víte, co je zavěšený kafe. A zavěsit nebo si jej dát můžete „U zavěšenýho kafe – divadlo pokračuje“ v Loretánské ulici.

Avšak U zavěšenýho kafe je už neuvěřitelných 27 let víc než jen obyčejná kavárna. Jakmile vstoupíte, dýchne na vás jedinečná atmosféra tohoto útulného podniku. Ta hned na první pohled prozrazuje, že toto místo stvořil opravdový umělec. Je jím majitel pan Jakub Krejčí, který je zároveň divadelním scénografem a grafikem a jeho díla dávají místu opravdu jedinečného ducha.

Největším přínosem tohoto místa je však prostorná zahrádka na terase, odkud je dechberoucí výhled na Lobkovickou zahradu, Petřín a další pěkný kus Prahy. A navíc se na této terase v létě pořádají jazzové a bluesové koncerty. V minulosti zde vystoupili například Laco Déczi, Čechomor nebo The Plastic People of the Universe. A protože je pan majitel od divadla, potkáte zde také mnoho známých osobností české divadelní scény.

Tento podnik si oblíbili především místní, kterých ale neustále ubývá. „Je smutné, že v této lokalitě nežije víc mladých lidí. K nám pořád chodí spousty štamgastů, ale ti postupně stárnou a lokalita se vylidňuje,“ posteskl si Jakub Krejčí. Ten se už v době naší návštěvy nemohl dočkat čtvrtka 3. prosince, kdy konečně mohl opět otevřít a přivítat hosty těšící se na dobrou kávu, plzeňské pivo a černou třináctku z Nové Paky. A k tomu na něco dobrého na zub. „Máme skvělý guláš, domácí paštiky a obrovský výběr palačinek,“ dodal pan Krejčí.

Jak funguje zavěšený kafe, už tedy víte. Co znamená druhá část názvu „divadlo pokračuje“ a jak to souvisí s Janem Wienerem, českým protinacistickým bojovníkem v perutích RAF, vám rád poví sám majitel, když si přijdete dát jednu kávu a druhou zavěsíte.