Nebovidská 460/6, Malá Strana

Helmut Kohl, Roger Federer nebo Tom Cruise, to je jen zlomek světoznámých osobností, které si v minulosti pochutnaly v tradiční malostranské restauraci U modré kachničky. Pravidelným hostem zde býval také Václav Havel. To vše pamatuje tento útulný podnik, který v domě, jehož vzpomínky sahají až do středověku, funguje již neuvěřitelných 27 let.

O přípravu prvotřídních pokrmů se zde stará místní šéfkuchař pan Váňa, který již ve své kariéře vařil pro švédského i norského krále a je velkým milovníkem a sběratelem starých kuchařek. Také proto se U modré kachničky soustředí především na tradiční staročeskou kuchyni. Samotný název restaurace napovídá, že zde mají vyhlášenou kachničku, nicméně pyšní jsou také na pokrmy ze zvěřiny. Vedle teplé kuchyně však U modré kachničky nabízejí také čerstvé domácí pečivo.


Stejně jako mnohé další i tato malostranská restaurace nezažívá lehké časy. Za normálního stavu je zde plno každý večer a bez předchozí rezervace byste místo jen těžko hledali. V současnosti si však můžete vychutnat jejich tradiční pokrmy nebo denní menu prostřednictvím výdejního okénka či rozvozu.

„Ta doba je nesmírně těžká, ale my se snažíme stále dělat dobré jídlo z dobrých surovin,“ dodává k současnému provozu Michael Váňa, šéfkuchař restaurace. Ten je rovněž velice vděčný všem místním obyvatelům, kteří si k výdejnímu okénku chodí nejen pro hotová jídla do krabičky, ale také pro domácí pečivo. Právě pro místní, kteří pomáhají tomuto podniku přežít tuto nelehkou dobu, má restaurace v plánu přichystat speciální děkovné pohoštění, až se situace vrátí do normálu.

Do té doby si můžete pokrmy objednat a vyzvednout či nechat dovézt každý den od 12 hodin. A pokud byste to měli na Malou Stranu daleko, můžete vyzkoušet podnik U modré kachničky II v Michalské ulici na Starém Městě. Tak doufejme, že se už brzy budeme moci usadit do pohodlných starožitných křesílek v tomto malebném podniku, ze kterého dýchá historie, a za zvuku piana si vychutnáme královské pokrmy pana Váni.

Více informací: www.umodrekachnicky.cz.