V krásné Hybernské pasáži funkcionalistického domu, která je veřejností trochu opomíjená, se nachází X-Foto gallery cafe. Zde vystavuje Marek Kapler svůj soubor fotografií Týden v Barceloně. Fotografie jsou černobílé, většího formátu 60×90 cm a s poetickým nádechem zachycují končící léto v katalánské metropoli.

Před pěti lety se mi dostal do ruky první fotoaparát Fuji, líbil se mi, připomínal mi můj kinofilmový Olympus. Už to nebyl žádný levný kompakt, ale solidní digitální foťák. Tak mě to oslovilo a nadchlo, že jsem se znovu začal fotografií plně zabývat. Vycházím z klasické černobílé fotografie. Z široké škály možností mně asi nejvíc vyhovuje tato. Do Barcelony jsem jel začátkem listopadu loňského roku, bylo tam ještě pěkné, letní počasí. Chtěl jsem tam co nejvíce fotit. Nedoufal jsem, že z toho bude výstava. Po návratu jsem fotky třídil, upravoval a některé si vytiskl. Sebral jsem odvahu a šel je ukázat do X-Foto gallery cafe. Pánům Františkovi Drábkovi a Marcelu Konečnému se fotky líbily a tak jsme se domluvili a vystavuji právě zde“, komentuje cestu k této výstavě Marek Kapler.

Marek Kapler (nar. 1961) vystudoval grafiku na AVU v ateliéru doc. Ladislava Čepeláka v letech 1984-90. Už v té době se zabýval fotografií jako dalším výrazovým prostředkem. Po ukončení studia stál u zrodu týdeníku Respekt a rok zde dělal grafickou úpravu. Poté pracoval jako výtvarník pro různé filmové produkce, zabýval se grafikou a malbou. Posledních 20 let také restauroval nástěnné malby.

Marek Kapler vyrůstal na Hradčanech, je synem arch. Jiřího Hlupého a arch. Marty Kaplerové. Od dob studií bydlí v Holešovicích a tato čtvrť je nyní hlavním tématem jeho fotografií.

Ateliér už nemám, tak mám počítač a tiskárnu a po večerech dělám fotky. Je to tvorba, která mě baví a přináší mi hlavně radost„, upřesňuje autor.

Kamarád Vítek Krůta mu na Facebooku nedávno napsal: „V každém snímku je tvůj život, zkušenost, filosofie, pozornost, zamyšlenost, odhodlanost, zvědavost, touha, naděje, smutek, věda, geometrie. Foťák je jen součástí tvého těla.“

Přesvědčte se sami:

Výstava Týden v Barceloně je otevřena do 26. srpna a je prodejní. Za příjemnou cenu si můžete odnést krásnou fotografii. Pasáž Centrum Hybernská je přímo proti bočnímu vchodu Masarykova nádraží, Hybernská ulice 24. Vřele doporučujeme a těšíme se na další projekty tohoto autora.