Tužka nebo penál se dá snadno koupit někde v supermarketu nebo přes internet. Ovšem je spousta papírenského zboží, které člověk chce vidět nebo si na něj sáhnout. A také si promluvit s prodavačem a nechat si poradit.

Občanská vybavenost, jak se vznešeně říká třeba síti prodejen se zbožím denní potřeby, je pro vedení MČ Praha 1 důležité téma.  Obyvatelé totiž často její význam zdůrazňují a volají po zlepšení. Jak se tedy na »Jedničce« žije například obchodům s papírenským zbožím? To nám prozradil pan Patrik Baerl, majitel Papírnictví v Dlouhé 38: „Nás si lidé naštěstí oblíbili, protože poskytujeme levné služby, kopírujeme, laminujeme, lze u nás pořídit i razítka.“ V regálech obchodu vidíme množství školních potřeb, stejně jako těch kancelářských. „Gumovací“ pera tu prý kupuje i Michal Horáček, podnikatel, textař a bývalý prezidentský kandidát. Příjemný personál vám zde nabídne třeba výrobu vizitek – tuto službu už objevil i herec Petr Čtvrtníček. Specialitou papírnictví, jak prozrazuje jeho majitel, je široký sortiment potřeb pro malíře, grafiky a sochaře. Patrik sám je totiž absolventem UMPRUM, a tak není divu, že se zde často objeví i pozvánka na vernisáž. Otevřeno zde mají od pondělí do pátku, od 9.00 do 18.00 hodin.

Již šestadvacet let provozuje papírnictví ve Valentinské 92 Radek Bešťák. Podnik převzal od svých rodičů.  Kvůli zkvalitnění služeb rozšířil sortiment i o drogerii a proto má obchod na vývěsce Papírnictví – dárky – drogerie. Na již tak náročnou situaci v maloobchodě dopadl i současný pokles turistiky, ačkoliv by se to u typu takových obchodů mohlo zdát divné. „Dřív jsme třeba pásky do kasy prodávali po desítkách a dnes po kusech. Stejné je to třeba u tácků nebo kelímků. Hodně u nás nakupovaly úklidové firmy, když jim něco došlo. Život nám trochu komplikuje situace, kdy obchod začíná střídat ten virtuální, lidé na internetu nakupují stále více. Ale nevzdáváme se,“ říká odhodlaně Radek. Že se blíží Vánoce je už i v jeho obchodě znát, papírů na balení dárků je na skladě dost. Na závěr nám pan Bešťák prozradil jednu zajímavost. „Málokdo by tušil, že v dnešní elektronické době bude takový zájem o různá přáníčka a gratulace. Ty musíme stále doplňovat a rozšiřovat jejich sortiment.“ Otevřeno je shodně jako v Dlouhé ulici.

Papírnictví v Palackého ulici 10 nabízí své služby již od roku 1993 a za pultem vás čeká vyloženě ženské obsazení. Také zde se perou s neblahými projevy, které sebou přináší pandemie koronaviru. I v tomto papírnictví najdete doplňkový sortiment  – konkrétně originální bulharskou kosmetiku. Výrobky, jejichž hlavní součástí bývá tolik žádaný růžový olej, jsou certifikované originály a mohou posloužit i jako milé dárky. Navíc to zde po růžích krásně voní… Široké nabídce potřeb pro školy a kanceláře dominují různé druhy diářů. Pro rodiče malých školáků, kteří jsou nyní zavřeni doma, zde mají připravené interaktivní vystřihovánky a omalovánky. Dekorací pro letošní Vánoce, dárkových tašek a vánočních papírů a mašliček je již plný sklad. Otevřeno je od 8.30 do 19 hodin v pracovních dnech, v sobotu od 9 do 15 hodin.

Jestli současný stav přežijí nejen tato papírnictví, záleží také na vás.