Všichni, kterým ´jazyk občas naráží na vykotlaný zub´ a někdy i ´stírají rosu na kolejích´, řečeno jazykem Wabiho Daňka a jeho legendární písní Rosa na kolejích, by měli zamířit do Leica Gallery ve Školské 28. Byla tu otevřena skvostná výstava fotografií Libora Fojtíka s názvem Trampové.

Fotografický projekt ukazuje život trampů v Čechách a na Moravě, odkud Libor Fojtík pochází. Výstavu fotografií lze určitě zařadit k pokračování „výzkumu“ ryze české rarity, kterou tramping je. Výstava Fojtíkových fotografií je prvním uceleným obrazovým souborem, který zachycuje život, konkrétní lidi i jejich obydlí, a tím vším rezonuje téma trampingu, jako ničím nespoutaný fenomén.

Na výstavě si budete moci také pořídit knihu Trampové, abyste si fotografie mohli připomenout i doma. Zajímavostí určitě je, že Libor Fojtík pojal tento fotografický sběr také jako příležitost k natáčení dokumentu. Nakonec se ukázalo, že je materiálu už tolik, že by z toho mohl být klidně i celovečerní film. Zatím tedy není ještě producent, ale třeba se na výstavu přijde podívat. Vznik filmu by určitě obohatil sbírky Národního muzea, kam se již tramping dostal jako součást expozic Národopisného muzea v Kinského letohrádku.

Libor Fojtík své dospívání prožil mezi trampy, jeho rodiče dodnes jezdí na osadu do Beskyd. I když dnes ho živí hlavně žurnalistická fotografie, je vidět, že svůj vztah k trampingu do fotografie dostat umí velmi dobře. Což dnes oceňují i jeho žáci a účastníci kurzů a workshopů. V roce 2010 vyhrál první cenu v Czech Press Photo v kategorii Každodenní život.

Vstupné na výstavu je pro dospělé 70 Kč, studenti, senioři a děti nad 12 let 40 Kč. Studenti uměleckých škol po předložení průkazu deset korun ušetří. Skupiny nad 10 lidí s doprovodem platí rovněž 30 Kč a rodinné vstupné je 140 Kč.