V neděli 11. června zakončí účastníci tradiční pouti do italského Orvieta svoji cestu po stopách kněze Petra. Ta byla zahájena už 26. května první etapou z Hradčanského náměstí před Arcibiskupským palácem.

Oficiální začátek pouti se ale uskutečnil již ve čtvrtek 25. května přijetím v Arcibiskupském paláci. Druhý den pak proběhlo slavnostní přivítání účastníků na Staroměstské radnici v Brožíkově síni. Přítomným popřáli šťastnou cestu starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a zastupitel MHMP Jan Wolf, který si pro přítomné připravil krátkou prohlídku radnice.

Již sedmnáctého ročníku se v rámci jednotlivých etap zúčastní více než tisícovka lidí. Pěší trasa bude mít celkově šestnáct etap (přibližně 330 km) a povede podle historických tras ze středu Evropy na jih. Část cesty poutníci dokončí v doprovodném vozidle. V Orvietu budou poutníci přivítáni církevními představiteli, budou moci navštívit tradiční liturgické slavnosti, mši svatou a eucharistické procesí.

Pouť z Prahy do Orvieta má připomenout cestu pražského kněze Petra z Prahy do Říma a do Orvieta v roce 1263, při které se stal eucharistický zázrak, na jehož základě se dnes slaví jeden z nejvýznamnějších církevních svátků. Českému knězi z Prahy, který pochyboval o proměně hostie v živého Krista, začala prý při bohoslužbě tato hostie krvácet. Krev se zachovala dodnes a je předmětem celosvětového katolického svátku Těla a krve Páně (Božího Těla) – Corpus Domini.

Tato významná duchovní, ale i společenská událost vznikla ve spolupráci radnic Prahy a Orvieta a byla iniciována při příležitosti akce Praha – Evropské město kultury a koná se dodnes.

Pořadatelem je stejně jako v minulých letech společnost Sportify, s.r.o., spolupořadatelem Arcidiecézní charita Praha a pro doprovodné akce spolek ALTÁN ART. Na akci se dále pořadatelsky podílí Arcibiskupství pražské a italské město Orvieto.

Plán cesty a stručný program putování Po stopách kněze Petra z Prahy do Orvieta 2023 naleznete zde: https://praha.charita.cz/akce/stafetova-pout-praha-orvieto/.