Prázdniny sice končí, ale léto ještě nějaký čas ne, a už vůbec ne čas na dobré knihy. Lidé, čtěte!

Ohňostrojení

Možná tento týden pro vás bude spíš hektický (budete chystat děti do školy, pokusíte se rychle stihnout nějaký výlet a tak podobně), ani tak se ale nemusíte vzdát čtení, protože je tady novinka Roberta Fulghuma – Ohňostrojení. Po několika románech se vrací ke své nejvděčnější formě a předkládá nám krátké postřehy a zážitky ze života.

Musíme být statečné

Vášniví čtenáři naopak budou možná chtít ještě nějaký ten hutný příběh. Pro ty bych vybral román, na který se sám doslova třesu. Jmenuje se Musíme být statečné. Začíná v roce 1940, kdy čerstvá novomanželka Ellen při útěku před bombardováním najde osamocené děvčátko. Ačkoliv v sobě nikdy nehledala mateřský cit, postupně si dítko zamiluje, stane se mu náhradní matkou, ale když je po válce a měl by být klid, ukáže se, že dívenka v její rodině zůstat nemůže. Když řeknu, že román končí v roce 2010, je vám jasné, že uběhne ještě hodně vody, než se všechno vyřeší.

Drak spí

Kdo by neměl rád detektivky? A co teprve, když je její autorka nazývána královnou tohoto žánru? Jmenuje se Michaela Klevisová a právě vydala svoji novinku Drak spí. Spolu s hlavní hrdinkou Eliškou se vydáme do jihočeské vesničky. Před lety se tam stalo něco tak hrozného, že se její matka rozhodla o tom nikdy nepromluvit. Eliška se snaží zjistit alespoň něco, ale svým počínáním rozvíří stojaté vody a brzy dojde k vraždě. A pak věřte tomu, že jsou jižní Čechy ráj.

Londýn prostě žeru

Možná ale nemáte vůbec náladu na příběhy. Třeba jste si v létě neužili cestování a ještě byste to rádi dohnali. Pak je tady kniha Londýn prostě žeru Lenky Požárové. Zavítáte v ní do britské metropole nejen na návštěvu památek a lidí, ale také do restaurací a podle přiložených receptů si můžete něco dobrého uvařit či upéct. Což takhle dát si pastýřský koláč?

Punč přání

Pokud budete chtít zabavit hlavně děti (nebo taky pobavit sebe), rád bych vás upozornil na knihu Michaela Endeho, autora věhlasného Nekonečného příběhu. Jmenuje se Punč přání. V čase se v ní přeneseme trochu dál, do posledního dne v roce, kdy se černokněžník Škodolib se svou tetičkou Tyranií pokouší nadělat v našem světě pořádnou paseku. Naštěstí jsou tady ale tlustý kocour Mauricio a popletený havran Kuba, kteří se jejich kejklům rozhodnou udělat přítrž.

Růže pro Algernon

Možná vůbec nebudete mít čas na čtení. Ani tak se ale knížek vzdávat nemusíte, protože si můžete vybrat z mnoha audioknih, které rychle přibývají na trh. Mezi ty nejlepší patří Růže pro Algernon v interpretaci Jana Potměšila. Zužitkoval v ní svoje herecké zkušenosti s tímto příběhem a celý román načetl ve výjimečném podání.

Ať si vyberete jakoukoliv knihu, ať se vám hezky čte.

Oldřich Suchý (@zanicenyknihkupec)